Temperature icon

+4, хмарно

Затори: 2

dollar

26,85

euro

29,90

btc

$1 128 475,90

Новини

Коли поїдуть перші вагони метро на Троєщину? ЕКСКЛЮЗИВ

18 Листопада 2021, Олеся

Коли поїдуть перші вагони метро на Троєщину? ЕКСКЛЮЗИВ

До передвиборчих програм міських голів у Києві обіцянку про побудову метро на Троєщину вписують, як і розділ «побороти корупцію» – це мусить бути. Жителі спального району потребують зручної транспортної розв’язки, тому вже кажуть: «Ми не дочекалися, хай би вже онуки їздили на метро додому», та голосують за нових мерів. Як далеко просунеться  Віталій Кличко з реалізацією цієї багаторічної мрії киян?

КЛЮЧОВА СТАНЦІЯ МЕТРО – «РАЙДУЖНА»

Про необхідність будувати гілку метро на Троєщину говорили ще у 1980-х. А вже у 1992-му – було повідомлено, що на перетині Воскресенки та Троєщини буде закінчуватися Подільсько-Вигурівська гілка метро. За проектом інституту «Київпроект», пасажир, який прямуватиме з однієї кінцевої станції до іншої подолає 26 кілометрів. Тоді директор «Київпроекту» Анатолій Волинський розповідав, що буде діяти 16 станцій метрополітену. Частина гілки метро з Вокзальної до Троєщини мала відкритися у 2001 році. Оскільки лінія метро мала проходити через Поділ, то у напрямку лівого берегу була потреба знести 2 гуртожитки на Рибальському півострові та кілька будиночків у районі Русанівських садів.

Олександр Омельченко обіцяв почати роботи у 2006 році та завершити у 2020 році.

Леонід Черновецький казав, що запустить метро до 2011 року.

Олександр Попов – повідомив, що почне будівництво у 2013-му та відкриє першу станцію уже у 2015 році. Йому в унісон обіцяв у 2012-му добудувати метро експрем’єр Микола Азаров, щоб завершити у 2017-му.

А у 2014 році, міський голова Віталій Кличко пообіцяв добудувати метро до 2019 року. «Через 1,5 років – швидкісний трамвай, через 5 років – метро на Троєщину», – писали у його агітках. Проте потім справа заглухла – сказали, що бракує коштів. У 2015 році сповістили, що на зведення лінії потрібно 4,5 млрд грн та добудувати Подільсько-Воскресенський міст через Дніпро, а от після – і справа з метро піде.

ПРОЕКТИ БУДІВНИЦТВА ПІДГОТУВАЛИ – АЛЕ ВОНИ НЕ ГОТОВІ

Про майже готові до завершення проекти будівництва лінії метро на Воскресенку повідомляли ще у минулому році. У комунальній організації «Київгенплан» відзвітували, що приблизно до 2025-2027 року запустять першу чергу Подільсько-Вигурівської лінії метро. Оскільки лінія швидкісного трамваю, обіцяна міським головою працює уже кілька років, місцеві встигли «обжити» територію біля станції міської електрички «Троєщина-2» – саме там і має розташуватися станція «Радужна», розповідали у «Київгенплан». Проте спочатку метро на Виноградар, а вже потім на Троєщину – зазначали.

Вже тоді про намір побудувати нові станції метрополітену було внесено до документу генерального плану Києва. А саме – що до 2040 року на Подільсько-Вигурівській лінії мають з’явитися ще 12 станцій із зупинками на Теодора Драйзера, Сержа Лифаря, Миколи Закревського, Марини Цвєтаєвої та Володимира Маяковського, а біля самої станції «Райдужної» – буде зупинка «Бульвар Перова».

Цієї осені – повідомляють про необхідність створення нових проектів – правки в реалії внесло будівництво Подільсько-Воскресенського мостового переходу. Відтак, потрібно ще щонайменше 2 роки на розробку нової документації. І розробка таких планів обійдеться не дешево – 100 млн грн. Такі кошти вирішив громаді Києва виділити уряд. З них 50 млн грн на коригування проекту Лівобережної лінії Троєщина-Осокорки та 50 млн грн – на коригування проекту дільниці Подільсько-Вигурівської лінії метрополітену від станції «Вокзальна» до станції «Райдужна». А от в бюджеті столиці у 2021 році на проектні роботи закладено 30 млн грн. Про це раніше повідомляв тепер уже колишній заступник голови КМДА  Олександр Густєлєв.

«Вже триває будівництво станцій метро на нижньому ярусі мосту, а також на лівому березі, де метро йтиме під землею. Також уже будують 2 тунелі для майбутньої станції «Райдужна», – говорив Густєлєв.  

Цікава деталь – поки проекти ще розробляють та готують до розробки нових, заступник голови КМДА Микола Поровозник, вже повідомив, що на Русанівських садах вже почали будівництво тунелів метрополітену та що начебто вже почали робити нижню частину гідроізоляції та збірку арматурного каркасу тунелю, яким, якщо пощастить, у майбутньому будуть ходити поїзди метро на Троєщину.

Отже, новий проект ціною 130 млн грн ще будуть розробляти, але будівництво уже проводиться! Чого ж забракло в тих попередніх проектах будівництва, через які нині всі жителі спільних районів змушені тиснутися в заторах і безнадійно добиратися по дві години до найближчих станцій метрополітену?

Поки відповіді на це питання немає, у мерії презентували перспективи, які з’являться після зведення нових станцій метро. А це сучасні та комфортні велосипедні доріжки по всьому району, велопаркінги біля метро, громадські туалети поряд зі станціями або в межах одного з вестибюлів метро, пасажирські ліфти для людей з обмеженими фізичними можливостями та табло зворотного відділу часу. Провізна спроможність підземки складатиме 40,8 тисячі пасажирів за годину. Які ж саме фахівці розроблять проект метро на Троєщину – будуть вирішувати під час конкурсу, який проведе КМДА. заплановано, що видати на-гора результат розробки проектна організація має за 7 місяців.

МІЖНАРОДНИХ ІНВЕСТОРІВ ЗАБРАКЛО

Під час передвиборчої кампанії у 2014 році Віталій Кличко, який позиціонував себе людиною, що має зв’язки у багатьох країнах світу та має гарну репутацію у ЄС,  обіцяв, що на будівництво метро на Троєщину буде шукати закордонних інвесторів.

«Я спілкувався з мешканцями Троєщини, я знаю, що вони витрачають багато часу для того, щоб дістатися центру міста. Але я хочу сказати правду: в бюджеті бракує коштів на будівництво метро. Тому зараз ми шукаємо інвесторів, розглядаємо різні умови і пропозиції. Водночас ми обговорюємо можливості фінансування проєкту з міжнародними фінансовими інститутами, як-от ЄБРР і Світовий банк. Сподіваюся, наступного року ми зможемо знайти вихід», – казав тоді Віталій Кличко.

Вочевидь, домовитися з закордонними організаціями не вдалося, а доля троєщинців, які продовжують їздити по Північному мосту, який ще недавно називався Московським, не особливо турбує світову бізнес-спільноту. Щоправда, у 2017 році до інфраструктурного проекту придивлялися фахівці зі швидкої забудови – китайці. 22 листопада того року було підписано договір з компанією China Pacific Construction Group про створення українсько-китайської робочої групи для розробки оптимальних технічних і фінансових рішень з реалізації проєкту. Вартість будівництва лінії тоді оцінили в два мільярди доларів, а 85% витрат мали покрити кредити китайських установ. Добудувати метро планували до 2026 року. Що відлякало китайських фахівців від українського проекту – сказати важко. Але поки, як бачимо – планування проводиться з огляду на можливості вітчизняних будівельників.

Допомогти у залученні додаткових коштів на побудову метро кілька місяців тому місцевій громаді обіцяли у Мінфіні. Заступник міністра Олександр Кава заявляв, що міська влада столиці вже цілком може починати роботи, а якщо треба – грошенята знайдуться, кошти від ЄБРР та ЄІБ отримати поможуть.

«Якщо міська влада спрацює, Мінфін їм допоможе в цьому. Думаю, що до 2024 року є всі шанси запустити перший пускову ділянку … Наразі це не фантастика, якщо міська влада дійсно буде докладати зусиль», – сказав Кава.

За втручанням цетральної влади у роботу місцевої в питанні побудови метро побачив приховані політичні мотиви транспортний інженер, фахівець транспортного аналізу і планування Віктор Петрук.

«Це схоже на конкуренцію команди Володимира Зеленського та команди Віталія Кличка. Бо будується не Подільсько-Вигурівська лінія, а перехід через Дніпро. Куди вона там далі піде – стане Подільсько-Вигурівською, чи залишиться Подільсько-Воскресенською, як передбачено Генеральним планом – це питання. Лінія метрополітену не може з’явитися на Троєщині раніше 2037 року. Те, що може бути через 1-2 роки – це чиста політика, яка не базується на реальній інженерії та реальній економіці», – сказав Петрук. Та нагадав, що зараз проект номер один – метро на Виноградар: «Ніколи в столиці темпи будівництва станцій метрополітену не перевищували 0,7 станцій на рік. Якщо враховувати, що має бути 15 станцій с перегонами і 2 ДЕПО – от і рахуйте».

Проблемою у будівельній справі ще й може стати ситуація, яка нині склалася у КП «Київметробуд», поки працювали на Виноградарі.

«Там внутрішній корпоративний конфлікт. Всі рахунки «Київметробуду» заморожені, за які кошти вони зараз працюють – не зрозуміло. На одній з ділянок – від Мостицької до проспекту Правди, де прокладання мають проходити відкритим способом, роботи уже пів року не ведуться… А це ж соціально-значимий проект, і від того, що його буде зупинено, постраждає не просто репутація Віталія Кличка, а всі кияни», – розповів директор аналітично-дослідницького центру Інституту міста Олександр Сергієнко.

Вочевидь, починаючи роботу над будівництвом нової станції, після Виноградаря важливо, щоб підприємство, яке буде цим займатися, було у належному фінансово-економічному стані та мало гарну репутацію. Адже попереду некопійчаний проект, за якого і Віталія Володимировича попросять відзвітувати виборці.

Ну а поки – жителі Троєщини продовжують одягати антифірусні маски і тиснутися в маршрутках та вагонах електрички, радіючи, що хоч ними можуть дістатися в центр Києва. Адже якщо виїхати вранці чи ввечері з мікрорайону на власному чотириколісному, простояти у заторах можна до обіду або до пізньої ночі, вже і забувши, навіщо кудись їхав.

Підготувала Оксана Тупальська

Читайте також:

Олексій Король: Новий сквер Шолом-Алейхема на Рогнідинській буде унікальним