Temperature icon

-2, сніг

Затори: 1

dollar

28,15

euro

31,75

btc

$39 140,80

Новини

Чи уникнути киянам подорожчання транспорту в рази? СПЕЦРЕПОРТАЖ

03 Грудня 2021, Олеся

Чи уникнути киянам подорожчання транспорту в рази? СПЕЦРЕПОРТАЖ

Жителі столиці вже втретє за рік чують заяви мерії про необхідність піднімати вартість проїзду в громадському транспорті. У травні звучала цифра до 25 грн за разову поїздку, наприкінці літа Віталій Кличко говорив під час прямих ефірів, що вже давно існує необхідність встановити на рівні 20-25, але точні дати нових цін не називав. А вже в листопаді – з’явилась інформація, що ось вони – нові тарифи по 20 грн в автобусі, трамваї чи метро. А вже через кілька днів Віталій Володимирович запевнив: «Поки за комуналку платити дорого, опалювальний сезон триває – вартість проїзду зростати не буде. Повернемось до питання навесні». А що ж тоді з весною – чи зможуть кияни уникнути подорожчання проїзду та хто винен у таких високих тарифах?

ЗАКІНЧИЛИСЬ ГРОШІ НА ДОТАЦІЇ?

Увесь громадський транспорт столиці є дотаційним. Тобто частину вартості сплачує пасажир, іншу частину – міський бюджет. Враховуючи, що бюджет так само формується з коштів платників податків – то, в принципі, платить той же пасажир, який їде у автобусі чи трамваї на роботу.

Наприклад, один день роботи КП «Київський метрополітен» коштує 11 млн 355 тис грн. При цьому перевозить 856 тисяч пасажирів на день. Якщо врахувати, що вартість проїзду складає 8 грн. – виходить, що від пасажирів за добу перевізнику надходить понад 7 млн грн. Перевага метро – що тут немає «зайців». Адже не оплативши, у підземку не потрапити.

За 2020 рік метрополітен має трохи менше як 1,2 млрд грн збитків. Це і недостача у тарифі, і витрати під час локдауну, коли пасажири майже не їздили, але метро продовжувало працювати.

Утримання наземного громадського транспорту та підземки на рік столичному бюджету обходиться в 4 млрд грн.

Дотування проїзду у громадському транспорті з місцевого бюджету – не нове у практиці розвинених країн світу, каже Дмитро Беспалов – експерт з транспортного планування.

«Тариф – питання політичне. Тому що транспорт – це суспільно важливі послуги. Як і громадська безпека. Тому у будь-якому європейському місті транспорт дотаційний. Наприклад, у Прибалтиці є міста, де всю вартість перевезення оплачують платники податків – тобто витрати дотуються на 100% з бюджету. Це безоплатний громадський транспорт. Але в середньому 30-50% оплачує пасажир – іншу частину – міський бюджет», – каже Безпалов.

Якщо говорити про суму дотацій – тут теж важко стверджувати, що українська столиця віддає найбільше.

«Коли кажуть: «В нас найдешевший проїзд у Європі», – мають на увазі вартість разового проїзду. Але як правило між вартістю разового проїзду та вартістю для регулярного споживача – прірва. Тому що для регулярного споживача в європейських містах існують абонементи на місяць, квартал, пів року. Але в нас вартість денного «абонементу» (витрати пасажира в день на проїзд на роботу і назад) вища як вартість місячного чи навіть квартального абонементу в найближчих європейських столицях», – розповідає експерт з транспортного планування, спеціаліст із транспорту, експерт в сфері громадського транспорту Антон Гаген.

У МАРШРУТКАХ – СКАРЖАТЬСЯ НА КРЕДИТИ ЧЕРЕЗ ПАСАЖИРІВ

Як тільки зростає ціна на проїзд у автобусах, тролейбусах, трамваях та метро – одразу піднімають вартість проїзду у приватних перевізників. Між іншим, транспортні експерти не виключають можливості дотувати у такий проїзд в столиці. Але на сьогодні – тут рахує виключно бізнес.

 «Я впевнений на 99%, що вартості 20 грн в маршрутках не буде. У нас – та ж схема, що у КП «Київпастранс». Але в КП «Київпастранс», як би він не працював – всі ці мілліардні збитки  покриваються з бюджету міста. А ми, нажаль, повинні за власні кошти, за кредитні все це покривати», – заявив голова спілки «Асоціація перевізників м. Києва та Київської області» Ігор Мойсеєнко.

Про перевезення у маршрутках столиці кілька днів тому розповідали учасники акції під стінами КМДА. Пасажири привезли на Хрещатик живих баранів та солому та вигукували: «Люди – не худоба», вимагаючи не возити у переповнених вщерть маршрутках. Поліцейські половили тварин, а одного з учасників акції затримали.

Слідом за маршрутниками заговорили про подорожчання столичні таксисти. Мовляв, на базарі все так дорого, бензин дорожчає. Тому пора трохи більше брати за перевезення киян. Нарахували, що вартість проїзду має подорожчати з 6-ти до 10-ти гривень. Як зазначив голова профспілки таксистів Києва Валентин Голубєв, щоб ціни піднімати, мають відбутися перемовини між популярними службами таксі – Uber, Bolt, Uklon. Останні – офіційну нараду поки начебто не проводили.

ПІДНЯТИ ВАРТІСТЬ ПРОЇЗДУ ВИМАГАЄ ЄБРР?

На одному з ефірів депутат Київради Ігор Кириленко розповідав, що піднімати тариф до економічно обґрунтованого та не дотувати владу начебто змушує ЄБРР. З останнім столиця за рішенням Київради підписала договір про залучення кредитних коштів на розвиток комунальних підприємств, зокрема КП «Київський метрополітен».  

 «Цитую документ договору: «Що Київрада утримуватиметься від будь-яких дій, які б завадили метрополітену встановлювати тарифи на рівнях, зазначених в статті 6» – тобто Київрада не може заборонити метрополітену встановлювати тарифи на рівні повної собівартості», – сказав депутат.  

Погодження документу відбулося наприкінці лютого 2021 року. Тоді  Європейський банк реконструкції та розвитку і КП «Київський метрополітен» підписали кредитний договір у розмірі 50 млн євро на закупівлю 50 нових вагонів метро. Крім того, Київська міська рада та ЄБРР підписали необхідний для цього договір гарантій.

«Ми раді, що співпраця з таким надійним партнером Києва, як Європейський банк реконструкції і розвитку, продовжується. І сьогодні ми виходимо на новий етап такого співробітництва. Мова йде про оновлення рухомого складу Київського метрополітену», – зазначив тоді Віталій Кличко.

На отримані кошти придбати 50 вагонів – це фактично отримати 10 нових поїздів для підземки. Згодом з’явилися світлини з новими вагонами – вони начебто мали бути прозорими, виготовленими відповідно до вимог сучасності, здатними економити електроенергію майже на половину. А 25 з них – наскрізні, якими пасажири зможуть переходити з одного в інший вагон поїзда.

Нові вагони хотіли закупити до кінця 2021 року, а ЄБРР мав надати розстрочку на 12 років, заявляв мер столиці.

Якщо зважати, що парк Київського метрополітену складає 800 вагонів, а близько 100 з них перебувають у критичному стані або потребують оновлення у найближчі 3-4 роки, така допомога міжнародного партнера є вкрай важливою. Нові вагони мали піти на дві нові станції на «Виноградар» та курсувати в бік Печерської.

«Ми раді можливості підтримати Київ у питанні розширення послуг метро до густонаселених та віддалених районів міста. Наша позика сприятиме тому, аби більше жителів української столиці в майбутньому змогли залишати свої автівки вдома та пересуватися містом із комфортом», – говорив під час підписання документу керуючий Директор ЄБРР у країнах Східної Європи та Кавказу Маттео Патроне.

Якщо врахувати описану вище ситуацію в світі, коли дотування проїзду з місцевих бюджетів не є ані чимось новим, ані протизаконним у країнах ЄС, насправді важко уявити, що міжнародна організація придумала якісь унікальні умови для України, та вирішила, щоб кияни платили за проїзд на роботу і назад кількома видами транспорту по 160 грн на добу.

Водночас, виникає питання – а де ж обіцяні вагони? Про них поки не згадує місцева влада. Хоча, з іншого боку – і метро на виноградар поки не їде. На його будівництво заклали гроші у бюджет на 2022 рік та вказали, що завершення робіт заплановано до 2027 року. Тобто, ще є років з 5, щоб виконати обіцянку та пустити прозорі вагони новими станціями.

Тим часом у Кабміні анонсували оновлення громадського транспорту коштом Європейського інвестиційного банку в 18 містах країни. Щоправда, у вказаному переліку про Київ поки не йдеться. Потрапили тільки деякі міста на Київщині – як ремонт трамвайних колій та придбання міського транспорту у Білій Церкві. Перший контракт обіцяють на початок 2022 року.

Щодо тарифів на проїзд – цікаве повідомлення з’явилося на офіційній сторінці Віталія Кличка після того, як пообіцяв не піднімати тариф, поки дороге опалення. Голова КМДА висловив обурення, що «деякі «зливні бачки» повідомили, начебто подорожчання не буде до 2024 року.

«Пішли маніпулювати темою і розповсюджувати видуману чиєюсь хворою головою, нібито, мою цитату. Мовляв, що тарифи на проїзд в комунальному транспорті столиці не підвищуватимуть до 2024 року. І ще й нагадують, мовляв, в 2024 – президентські вибори. Реприза сумнівно-гумористична», – зазначив Віталій Кличко.

У відповідь кияни жартували, чи не планує часом міський голова завершити опалювальний сезон трошки раніше, як в інших регіонах – щоб подбати про громадський транспорт.

Підготувала Оксана Тупальська

Читайте також:

Влада Києва закликала перевести співробітників на віддалену роботу