Temperature icon

+3 вітряно

Затори: 1

dollar

27.29

euro

31.00

btc

$56 444

Інтерв'ю

Уріель Штерн: “Прірва між СРСР і розвиненим капіталізмом за 30

20 Серпня 2021, Богдан

Уріель Штерн: “Прірва між СРСР і розвиненим капіталізмом за 30

30 років для країни це багато чи мало?

Це дуже мало.

Ви – людина, яка не застала розвал Радянського Союзу, становлення держави Україна, свідому частину життя провели в США, як ви можете подивитися на вже 30-річну Україну з боку?

Я б сказав так, що матеріальні і технічні блага зайшли в країну раніше, ніж усвідомлення того, як цими речами правильно користуватися. Я маю на увазі етап первісного накопичення капіталу. Україна, на сьогоднішній день, знаходиться в цій стадії. В країні немає грошей. Чому так? Це, як в будь-якій грі “цивілізація”. Починають з чого? Будують будинок, добувають ресурси з землі і це такий первинний етап будь-якої держави, будь-якої країни. Але в сьогоднішньому сучасному світі, де продаж програм, додатків, ігор приносить більше доходу, ніж видобуток нафти, алюмінію і газу разом узятих. І зрозуміло що в цьому сенсі Україна перебуває на етапі первісного накопиченні коштів, все. Тому що грошей в країні, глобально, немає.

Якщо уявити, ця 30 річна жінка Україна в стані накопичення капіталу, як вона виглядає, на ваш погляд?

Це – жінка, яка отримала величезний спадок у дуже ранньому віці і не вміє ним розпоряджатися, як будь-яка дитина. Це – не критика, а констатація факту. Є приклад з Біблії, якщо хочете. Син царя Соломона знищив всю державність. Ту, що побудував цар Давид і Соломон, його дідусь і батько. Все знищив, бо зійшов на престол в дуже ранньому віці, в 12 (за деякими джерелами в 13) років.

В такому випадку, чому у сестер України, у країн Балтії, вийшло в цьому ж ранньому віці?

Просто тому що країни Балтії пам’ятали ким вони були до окупації. Якщо ви коли-то були вільними і знову здобули свободу, то ви зовсім інша людина, ніж той, хто народився у в’язниці. Розумієте? Це – очевидна річ. Якщо ви народилися у в’язниці, то у вас інша думка. Це – рабська свідомість. А якщо людина сіла в тюрму і вийшла з неї, то вона мислить все одно як вільна людина. У неї, безумовно, є проблеми з адаптацією в новому світі, але вона все одно внутрішньо вільна.

Хто б міг навчити цю 30 річну жінку навчити грамотно розпорядиться тим, що залишилося від спадщини і почати заробляти, встати на ноги і набути впевненості в собі?

Повинна відбутися зміна еліт. Як тільки прийде зовсім інше покоління з іншими цінностями, то моментально в Україні все зміниться. У той момент, коли модним стане не мати будинок або замок в Іспанії, а мати університетський кампус, побудований на свої гроші тут, в Україні. В той день, коли перший українець, який заробив гроші всередині країни, дасть свої 100-200 мільйонів (не з зарубіжних грантів) на університетський кампус, який буде побудований в Києві, Харкові чи Одесі, у Львові, в будь-якому місті, тоді буде закладена цеглина в нову процвітаючу і прекрасну країну.

Як Петро Могила (засновник Києво-Могилянської Академії) почне інвестувати свої гроші в освіту українців?

Так, той і стане такою людиною. Подивіться, наприклад, як шанують еліти в США. І кого шанують. Це – композитори, режисери. Це ті люди, які живуть на благо інших людей і це є сьогодні елітою. Не тільки в США, а, практично, в будь-якій країні. Ця еліта довела, що готова жити інтересами всього суспільства. Цих людей запам’ятають на століття і на століття. Замки зруйнуються, будинки пропадуть, бізнеси зникнуть, але через 100, 300, 400 років про цих людей буду говорити: “ця людина щось зробила для країни”.

Чому, на ваш погляд, українці не вміють ділитися? У тому контексті, про який ви сказали раніше. Наприклад, в США лікарні та університети всі найпрестижніші будувалися не на державні гроші, а на кошти благодійників.

Дівчинка з кілограмом цукерок не дасть вам ні одну цукерку. І вам ця цукерка навіть не потрібна. Ви просто хочете перевірити цю дівчинку. Я не вважаю що дівчинка жадібна. Вона дитина і все. Є процеси, які не можна прискорити в свідомості.

Я думав, що після Майдану українці перейдуть на товари на made in Ukraine. Це буде важливо і у всіх магазинах будуть висіти бірки made in Ukraine. Так зроблено в Ізраїлі, Америці. Люди пишаються що вони носять, їдять, купують ось це. Я думав, що це станеться після Майдану. Коли будуть модними українські автомобілі, модельєри, коли буде багато модних речей, тоді люди, які щось виробляють в Україні будуть прагнути зробити щось класне.

Ми вже перейшли до питання іміджу країни. Який він, на ваш погляд?

Зовнішнім іміджем потрібно займатися і для цього потрібні бюджети. Ось люди скажуть: знову гроші. Так, показник будь-якої успішної діяльності в світі ця кількість залучених коштів. Це –  інвестиції, пожертвування і все інше. Іншого мірила в сучасному світі не існує. За все люди голосують своїми грошима. Це – чудовий балет, картини, кулінарна програма або благодійний фонд. І це нормально.

Я не можу поставити діагноз, тому що ні уряд, ні мери міст не займаються іміджем України. Хоча б оплатити соцопитування на тему “як бачать Україну в світі” і зрозуміти як це треба коригувати. Якщо ви не маєте дзеркала, як ви можете нафарбуватися  і вийти на вулицю. Звичайно, можна налити воду в ванну і нафарбуватися. Або подзвонити подрузі і та буде розповідати як нанести тон і помаду. Ви розумієте, що це неможливо. Сьогодні соцопитування це – дзеркало. Якщо їх немає, оцінювати нічого.

Національна ідея України вона зрозуміла. Називається вона “підвищення добробуту кожного жителя України”. Іншої  національної ідеї не було і бути не може. Якщо ви пішли до лікаря, він вам обов’язково скаже що вам потрібно відкорегувати. Якщо людина скаже, що аналізи здавати не хоче, то поставити їй діагноз неможливо.

Чим Україна може бути цікава світові?

Знаєте, Україна повинна спершу щось пропонувати, знайти те, чим зацікавити світ. А не чекати що до України прийдуть і почнуть цікавитися. Так це не працює. Потрібно пропонувати, дивувати, конкурувати.

Змоделюємо ситуацію: ви поїхали до США, зустрілися з друзями, обмінялися останніми новинами. Як би звучала Україна в цій розмові в Нью-Йорку?

Міжнародне обличчя України сьогодні це – повне відображення російських каналів, які існують у цій країні. В Ізраїлі обличчя України це –  російськомовні канали. В Америці, в величезній російськомовній громаді, теж. У будь-якій країні, де є російськомовні канали та є російськомовне населення, вони бачать Україну очима російських журналістів. Коротко та ясно.

Як це переламати?

Виділяти гроші на роботу з громадами, які знаходяться за кордоном. Це –  багаті, успішні люди. Вони ми могли тут будувати університети, школи, лікарні, відкривати лабораторії, бізнеси.

Трохи раніше ви торкнулися теми зміни еліт. Ви сказали, що країна почне процвітати, як тільки прийдуть ті, хто свої зароблені гроші вкладати в країну. Нинішні еліти, на ваш погляд, такі чи ні?

Нинішня еліта України це – чиновники. Я не кажу, що це погано чи добре. Я знаю чиновників, які англійською розмовляють краще ніж я, культурно спілкуються, Але цього мало. Чиновник не може показати свої доходи, справжні доходи, це можуть зробити тільки бізнесмени.

Що потрібно зробити в Україні просто зараз?

Не будемо далеко заходити. Україні потрібні нові закони з благодійності, щоб люди могли жертвувати свої гроші: з бізнесу або податків. Поки цього не буде, нічого не зміниться. Поки не буде закону, щоб бізнес пожертвував, наприклад, мільйон доларів або 300 тисяч списалося з податків на благодійність, нічого не буде.

В Америці ніхто вам не пожертвує гроші, якщо ви йому не дасте так званий tax return, папір, за яким податкове управління США йому поверне гроші, ці 30%. Чи є порушення? Так є. Ловлять чи людей? Так, ловлять, в тюрму саджають, але ніхто закон не скасовує, навіть якщо хтось грається з податковими звітами.

В Україні немає закону про філантропію та благодійну діяльність, його не існує, тому ніхто нам гроші жертвувати не буде. Тому що люди хочуть мати податкові кредити. Вам в Америці ніхто не дасть гроші, поки ви не дасте йому папір, що він має податковий кредит.

Але найголовніше, за все винна еліта, яка править країною, однозначно. За все винна. Що може робити сьогоднішня еліта? Всі керівники повинні брати на себе відповідальність. Що може зробити зробити, в такому випадку, та частина України, яка не є елітою? Звичайно ж дати запит.

В Україні дуже багато людей, які жертвують гроші. 90% пожертвувань знаєте куди йде? На релігійні організації. Це у всьому світі, не тільки в Україні.

Як змінилася ситуація з благодійністю в останні роки в Україні? Люди готові жертвувати?

Люди готові ділитися, це в них закладено. У базовій моделі людини закладено бажання жертвувати. 100% людей з цим народилося. Не існує нації, яка більше жертвує, не існує нації, яка жертвує менше. Це, скажу я вам, базова потреба людини – ділитися. Як у риби є потреба плавати у воді, у крокодила є потреба їсти падаль, у людини є базова потреба ділитися. Далі все залежить від середовища, в якому людина росте: батьки, школа, подальше оточення.

Я проводжу багато часу в єврейській громаді Києва. Всі люди, які там знаходяться мають 100% потребу ділитися грошима і щасливі, коли це відбувається. Біжать і жертвують гроші, коли з’являється перша ж можливість. Жертвують, певний розумний відсоток, а вже що залишилося беруть собі, все.

На що жертвують найчастіше представники єврейської громади?

Ви не повірите. Євреї найчастіше жертвують на освіту. Це факт. Нічого немає святішого ніж пожертвувати гроші на освіту. Побачивши все це, я вирішив, що БФ “Квітна” повинен займатися освітніми проектами. А саме – раннім виявленням раку молочної залози.

Ваші найближчі плани в Україні?

Перше, що я хочу вже з нового року, єврейського (він починається у вересні)  створити освітній віп-проект, жіночі клуб. Учасниці цього клубу візьмуть на себе широку місію і далі будуть просити українських жінок, щоб вони продовжували стежити за своєю красою, за своїм здоров’ям. Тому що жінка, як написано в Біблії, вона – мати всього живого. А мати всього живого повинна бути красивою і здоровою.

Уріель Штерн, громадський діяч, засновник Благодійного Фонду “Квітна”

Інтерв’ю до 30 річниці Незалежності України

Читайте також:

Без світла на Київщині залишилися 64 населених пункти