Главная Життя Лайк чистої води: перевіряємо якість джерельної у Києві методом з TikTok

Лайк чистої води: перевіряємо якість джерельної у Києві методом з TikTok

by Марія

Тема якості водопровідної води у столиці завжди актуальна. Майже щороку в річкових басейнах України беруть проби, аби провести лабораторні аналізи та дізнатися про стан забруднення води, яка потрапляє до наших чайників, борщів і душових кімнат.

Восени минулого року в рамках проекту EUWI (European Union water initiative for eastern partnership) була проведена перевірка 27 проб басейну річки Дніпро. Це стало першим масштабним дослідженням, яке дало можливість об’єктивно оцінити стан річок Дніпровського басейну та виявити вміст у воді небезпечних сполук.

У процесі скринінгу було виявлено, що найсерйозніше забруднення спостерігається в місцях спуску стічних вод Бортницької станції аерації та підприємства “Білоцерківвода”. Також дослідження підтвердило вміст у воді таких забруднювачів, як важкі метали, фармацевтичні препарати та пестициди.

До речі, деякі сервіси та магазини сантехніки та фільтрів для води аналізують воду в столиці самостійно та вносять ці дані на мапи.

Одна з таких мап на сайті ecosoft

Челендж

Вже певний час у соцмережі TikTok користувачі діляться відео, на якому перевіряють чистоту води у своїй квартирі за допомогою медичної маски. Аби повторити такий експеримент потрібна лише звичайна одноразова маска, яка зараз, мабуть, є в кожного вдома і не в єдиному екземплярі. Маска фіксується на крані у такий спосіб, аби вода текла через тканину. За час, поки вода тече крізь маску, усі потенційні забруднення мають залишитися на тканині.

@anyarumyana

Шок 🤯

♬ оригинальный звук – Anyarum

Деякі результати досліду шокують. kiev24.com, якщо чесно, дуже скептично поставився до таких відео, адже автори могли змонтувати його, аби здивувати підписників і отримати більше коментарів під дописами. Але усі сумніви розвіяла самостійна перевірка челенджу.

Ми провели такі експерименти у декількох районах Києва і готові поділитися результатами.

Руйнівник міфів: Кіра, Шевченківський район (Нивки). Час експозиції – 4 хвилини.
Руйнівник міфів: Дар’я, Лівобережний масив (Лівобережна). Час експозиції – 5 хвилини.

Дослідницька група зійшлася на висновку, що чим старіший будинок, тим більше «втомлені» комунікації в ньому, тому і можливе забруднення на масках – наслідок іржі та відкладень, що течуть із кранів разом із водою. Наприклад, Кіра з Нивок впевнена, що чистота води в її квартирі пов’язана із нещодавною заміною труб у будинку, що проводилася у 2016 році.

Також деякі кияни звинувачують саме джерело постачання, немов річкова вода, що надходить до квартир, так чи інакше буде брудніша, аніж артезіанська.

“У мене маска чиста взагалі. Я хвилини дві тримала. Чоловік каже, що вода на Виноградарі не з Дніпра, а ніби з лісових свердловин, як вода артезіанська”, − розповідає мешканка Виноградаря Тетяна.

Крім того, більшість опитаних нами киян жаліються на жорсткість київської води.

“Можу сказати точно, що від київської води в мене жахливо сохнуть руки. Коли на роботу в Києві їздила щодня, то руки були як наждачка і жоден дорогий крем не допомагав. А зараз рік сиджу вдома, то руки гладенькі як попка малюка”, − зазначає мешканка Бородянки Інна.

Ми також опитали учасників експерименту, чи використовують вони додаткові засоби для очищення води вдома. Більшість відповідає, що для вживання та приготування їжї замовляють очищену бутильовану воду. В меншості залишаються ті, хто ходить по воду до бюветів і купують фільтри-глеки.

Де джерело

Столицю України забезпечують питною водою три джерела: Дніпро, Десна та підземні водоносні горизонти (промислові артезіанські свердловини). Перед тим, як надійти до водопровідної системи, вода обробляється спеціальними реагентами, а дніпровська вода додатково ще й озонується.

Аби забезпечити місту безперебійну подачу питної води, водопровідна мережа Києва закільцована. В деяких районах з кранів киян тече змішана вода: Деснянсько-Дніпровська, Дніпровсько-артезіанська, Деснянсько-артезіанська. Також радник з інформаційної політики підприємства Київводоканал Вікторія Яковлєва повідомляє, що артезіанською водою забезпечуються переважно житлові масиви Оболонь, Троєщина та Мінський.

Лівобережна частина міста, а також Голосіївський, Шевченківський, Печерський та Солом’янський райони забезпечуються питною водою з Деснянської водопровідної станції, а частина жителів правого берега (Святошино, Борщагівка, Академмістечко, Куренівка, Виноградар) отримує воду з Дніпра.

“В цілому в Києві питна вода розподіляється так: 60% – з Деснянської водопровідної станції, 30% – з Дніпровської водопровідної станції, 10% – артезіанська”, – зазначають у прес-службі підприємства.

Що впливає на якість

Звичайно, що безліч різних показників чинять вплив на якість води: функціональність системи попереднього очищення, якість вихідної води в джерелі водозабору та стан системи трубопроводів.

На колір і стан води можуть вплинути і процеси, що відбуваються безпосередньо у водопровідних трубах вашого будинку. Це і незначне споживання у домі, через що вода застоюється в трубах, накопичення бульбашок повітря через високий тиск подачі води, ремонт внутрішньобудинкових мереж, після якого відбувається гідроудар, який зриває зі стінок труб відкладення іржі тощо. Утворення осаду відбувається через вміст у воді солі кальцію й магнію, котрі є важливими елементами для здоров`я людини та мають бути присутні у питній воді.

Тож якщо ви вирішили повторити перевірку маскою і залишились незадоволені результатом, то, можливо, це пов’язано з комунікаціями у вашому будинку. В будь−якому разі, аби вирішити це питання, КП «Київводоканал» пропонує зателефонувати до call-центру за номером (044) 202-02-02 або до аварійної служби за номерами 15-81 чи (044) 200-73-01. Так ви зможете залишити заявку з детальним описом проблеми, а підприємство надішле за вашою адресою пробовідбірника, аби встановити причини погіршення якості води у вашій квартирі.

Підготувала Марія Чайка

related posts

Leave a Comment