Главная Кримінал Знесення − вже погана звичка: як вирішують долю історичних будівель Києва (ч.1)

Знесення − вже погана звичка: як вирішують долю історичних будівель Києва (ч.1)

by Марія

У самому серці столиці днями незаконно знесли історичну будівлю. Колишній прибутковий будинок купця Івана Уткіна був побудований у стилі неоренесансу ще до 1917 року. За 120 років фасад втратив багато декоративних елементів. Двоповерхова садиба була розміщена на березі річки Либідь коло залізничного вокзалу. Будинком володів купець 2-ої гільдії Іван Якович Уткін, що займався продажем олійних фарб.

Останні роки в будівлі знаходилися офіси, які постійно функціонували. Сам будинок і прибудинкова територія не перебували в аварійному стані. Але 11 квітня 2021 року історичну будівлю варварськи знесли.

«Вночі цей красивий будиночок почали трощити, вже повибивали вікна. Не важко здогадатися, що замість нього, у самому серці Києва, зведуть черговий багатоповерховий монстр», − пишуть в соцмережах активісти.

Як стало відомо, земельна ділянка під садибою перебуває в довгостроковій оренді на 25 років від 2003 року. Орендар – ТОВ «Приват», основна сфера діяльності якого − надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування. Передусім, ця ділянка була надана тільки для експлуатації та обслуговування існуючої будівлі, тож ТОВ «Приват» не має жодного юридичного права зносити садибу чи проводити там будівельні роботи. Нецільове використання землі передбачає розрив договору оренди.

Активісти також з’ясували, що на місці двоповерхової історичної садиби планується зведення 26−поверхового готелю на 351 номер − «ZIM Apart Hotel Times». Крім того, будівництво хмарочосу заплановано у прибережній захисній смузі ріки Либідь, а це є порушенням Земельного та Водного кодексів України.

На місце знесення активісти викликали поліцію, правоохоронці ж оглянули будівлю та допитали свідків. Наразі Шевченківською окружною прокуратурою вже відкрито кримінальне провадження. У результаті звернення громадської організації за фактом самовільного проведення будівельних робіт прокуратура почала розслідування за ст. 356 КК України (самоправство).

Інцидент викликав суспільний резонанс. Мешканці Києва просять Департамент охорони культурної спадщини КМДА зупинити це свавілля та негайно розірвати договір оренди з ТОВ «Приват». Активісти обговорюють знесення та не розуміють, як Департамент містобудування та архітектури КМДА у 2018 році зміг видати абсолютно протиправні містобудівні умови та обмеження на таку «реконструкцію» існуючої історичної садиби.

Як стало відомо, будинок Уткіна у Києві не мав статусу пам’ятки, і, відповідно, не перебував на обліку у державному реєстрі нерухомих пам’яток України. Таке повідомлення зробила радниця з комунікацій Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Ірина Золотар в ефірі Громадського радіо.

Тим не менш, за її словами, будівля була розташована у межах історичного ареалу міста Києва. І, відповідно діючого законодавства, а саме Закону України про охорону культурної спадщини, будь-які роботи на таких ділянках мають бути попередньо погоджені з Міністерством культури. Дозволу ж на знесення будинку Уткіна Мінкультом надано не було.

До обговорення долучився і міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. За незаконне знесення історичної будівлі він пригрозив кримінальною відповідальністю причетним до цього варварства.

«Знесення історичної будівлі купця Уткіна у Києві – варварство… Кожен раз під’їжджаючи до привокзальної площі – звертав увагу на цю будівлю. Вона виділялася — прибутковий будинок Уткіна, якому понад 120 років. Тепер його знесли. Для того, щоб побудувати черговий готель або ТРЦ. Це самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво — за що передбачена кримінальна відповідальність», — зазначив Ткаченко.

За словами міністра, Мінкульт не надавав жодних дозволів на будівництво в історичному центрі столиці. У зв’язку з цим Ткаченко заявив про необхідність прийняття закону, який би передбачав за такі дії покарання у вигляді мільйонних штрафів або реального тюремного терміну.

Знали б Уткін і Рутковський

Вже через два дні після знесення садиби Уткіна активісти забили на сполох: будівлю Рутковського обнесли парканом. Колишній прибутковий будинок на вулиці Тургенєвській, 19, є пам’яткою архітектури місцевого значення. Його звели в 1898–1901 роках на замовлення відставного штабс-капітана Рутковського. Як повідомляється, будинок на Тургенєвській є комунальною власністю, а в 1994 його занесли до переліку будівель, які можна використати для дипломатичної діяльності. Це означає, що будинок міг стати посольством якоїсь країни, але ніхто не взявся за його реставрацію, тож наразі він перебуває у занедбаному стані.

Крім того, сусідній історичний будинок за адресою Тургенєвська, 17, знесли ще у 2019 році, попередньо позбавивши охоронного статусу. Рік потому з’явилося оголошення про продаж будинку №19 разом із ділянкою, де стояв №17. На обидві будівлі існує проєкт «реконструкції», який передбачав надбудову двох поверхів на будинку №19.

Активісти припускають, що будівлю будуть демонтувати, адже на ділянці працює будівельна техніка та відсутня інформація про проведення робіт на ділянці.

Заступниця міністра культури Світлана Фоменко заявила, що Мінкульт не давав дозвіл на такі роботи.

Знищена історія

Що коїться у столиці, чому в Києві масово знищують історичні будівлі – відповіді на ці питання немає, як і погоджень Мінкульту та совісті у забудовників. На тлі цих скандалів кияни згадують хаотично зведені багатоповерхівки, які остаточно спаплюжили історичне обличчя Києва, як однієї з найдавніших столиць Європи.

На Вікіпедії є сторінка із цілим списком втрачених пам’яток архітектури Києва. У ньому більше 30 будівель та об’єктів культурної спадщини, причини знівечення та знесення яких досі залишаються загадкою. Серед них Дачний будинок Мировича, Млин Бродського, Особняк Згорської, тощо. При чому не зупиняє вандалів навіть перебування пам’ятки на місці, визнаному заповідною зоною (три будівлі на Андріївському узвозі, знесені у 2012 заради будівництва бізнес−центру). Головне – домогтися виключення потрібного об’єкту зі списку пам’яток архітектури, щоб звести нові житлові комплекси.

  • Так була знесена будівля насосної станції на вул. Велика Васильківська, 137, споруджена в 1908 р. На її місці має знаходитися копія паризької тріумфальної арки, що є частиною ЖК «Французький квартал-2». В рамках спорудження цього ж житлового комплексу знесли і будинок 1950-х рр. на вул. Велика Васильківська, 139.
  • І втрачена садиба кінця XIX століття на Кловському узвозі, 19, на місці якої розпочато будівництво ЖК «Philadelphia Concept House».
  • Зведений у 1909 році Флігель Казанського — єдина вціліла до XXI століття будівля садиби архітектора Миколи Казанського, що розташовувався за адресою вул. Сагайдачного, 1-Б, також був зруйнований задля будівництва сучасного бізнес-центру.

Згадаємо і про київські пам’ятки архітектури, які збиралися знести, але досі активістам вдавалося вибороти для них шанс на реставрацію:

  • Будівля-пам’ятник по вул. Грушевського, 4-б,
  • «Замок Барона» по вулиці Ярославів Вал, 1,
  • Будинок-пам’ятка по вул. Алли Тарасової, 4,
  • Садиба художника Олександра Мурашка і будинок по вулиці Малій Житомирській.

Підготувала Марія Чайка

related posts

Leave a Comment