Temperature icon

+26, сонячно

Затори: 1

dollar

27,19

euro

32,03

btc

$32 401,80

Новини

COVID-19 і відпустка: за якими документами планувати відпочинок?

20 Червень 2021, Cветлана

COVID-19 і відпустка: за якими документами планувати відпочинок?

УСЕ НОВЕ – ДОБРЕ ЗАБУТЕ СТАРЕ

В Україні почали видавати міжнародне свідоцтво про вакцинацію від COVID-19. Це паперовий документ, визнаний на міжнародному рівні, який враховує міжнародні медико-санітарні правила для перетину кордону. Документ не новий, раніше свідоцтво використовувалося для підтвердження вакцинації від інфекційних хвороб, які мають міжнародне значення. Найбільше його використовували під час жовтої лихоманки. У такі свідоцтва з 2006 року вносили дані про щеплення, наприклад, від грипу, поліомієліту, кору та інших інфекційних захворювань. Тепер у міжнародне свідоцтво про вакцинацію вносять дані і про COVID-19. У соцмережах українці активно діляться фото отриманих сертифікатів.

Отримати таке свідоцтво можуть громадяни, які повністю отримали щеплення від COVID-19 вакциною, схваленою Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Повідомили в МОЗ. В Україні це Pfizer, CoronaVac і AstraZeneca декількох виробників.

Міжнародне свідоцтво про вакцинацію заповнюється українською, а також англійською або французькою мовами. Видавати його будуть у паперовій формі. У свідоцтві будуть такі дані:

  • прізвище та ім’я пацієнта латинськими літерами;
  • дата отримання обох доз вакцини;
  • назва використаної вакцини;
  • офіційний штамп закладу охорони здоров’я;
  • підпис лікаря і пацієнта (або його уповноваженого представника).

Термін дії свідоцтва – один рік з можливістю продовження.

Аби отримати документ, відразу після щеплення необхідно повідомити про таку потребу – за місцем проведення вакцинації. Або ж пізніше звернутися до свого сімейного лікаря або закладу охорони здоров’я, який підключений до електронної системи охорони здоров’я. Прізвище та ім’я пацієнта повинні збігатися з даними закордонного паспорта громадянина. Про це повідомила генеральний директор Директорату з розвитку цифрових трансформацій МОЗ України Марія Карчевич.

 «Таке свідоцтво можна отримати тільки в паперовій формі відразу після щеплення другою дозою вакцини або в будь-якому медичному закладі, підключеному до електронної системи охорони здоров’я, зокрема у сімейного лікаря, для пред’явлення за потреби під час перетину державного кордону».

Якщо у людини є абсолютні протипоказання до вакцинації від COVID-19, замість свідоцтва на вимогу пацієнта можуть видати відповідне письмове роз’яснення українською або англійською мовою з переліком підстав для такого рішення.

COVIDПАСПОРТИ

Їх лише готуються запровадити в Україні – за зразком Digital Green Certificate ЄС і Smart Vaccination Certificate ВООЗ. Щойно їх запустять країни Європейського Союзу – аналогічний документ видаватиме і Україна. Спрогнозував Міністр Кабінету Міністрів Олег Немчінов:

«Затвердить Європа, і ми зможемо протягом 10-14 днів затвердити його у нас. Після цього можна буде вводити».

В країнах ЄС обіцяють ще зробити з 1 липня. Запроваджують сертифікати про вакцинацію для забезпечення свободи пересування у Європі на час пандемії.

Наприкінці травня прем’єр Денис Шмигаль повідомив, що Україна і ЄС досягли «політичної домовленості» про взаємне визнання паспортів вакцинації. Єдине питання зараз полягає в тому, паспорти з якими вакцинами визнають в ЄС. У повідомленні, вказаному на сайті уряду, зазначено, що електронні паспорти можна буде оформити через додаток «Дія», а в паперовій формі отримати в установах охорони здоров’я.

У “ковідному паспорті” міститиметься інформація:

  • про вакцинацію та наявність негативних результатів ПЛР-тестів або ж про одужання після коронавірусу;
  • паспорт видаватиметься як в електронній, так і в паперовій формі, містити QR-код;
  • буде у двох версіях: для внутрішнього використання в Україні і для виїзду за кордон.

У Міністерстві цифрової трансформації повідомили, що уряд планує розробити також і версію “ковід-паспорту” для внутрішнього використання. Його можуть застосовувати, наприклад, для відвідування масових заходів або в регіонах «червоної зони». 

Заступник міністра охорони здоров’я з питань цифрового розвитку Ярослав Кучер заявив, що це допоможе згладити економічний удар від локдауну:

«Тоді ми вже не будемо закривати геть усі громадські заклади. Якщо в закладі персонал щеплений або у них є антитіла, ми його не закриємо і будемо пускати туди вакцинованих людей. Якщо епідемічна ситуація вимагатиме закриття торговельних центрів або громадського транспорту – ми їх закриємо для тих, хто не вакцинований. Всі ці приклади дуже умовні, але якось так повинно бути».

КУДИ ПОЇХАТИ?

У Міністерстві закордонних справ завірили, що Угорщина, Молдова, Грузія і Туреччина першими погодилися визнати українські паперові свідоцтва про вакцинацію. А директор Директорату з розвитку цифрових трансформацій МОЗ України Марія Карчевич пояснила:

“Свідоцтво використовується виключно для перетину кордону. Міжнародні медико-санітарні правила передбачають, що людині, яка надає це свідоцтво не може бути відмовлено у в’їзді на територію іншої країни, якщо там не встановлені додаткові умови в’їзду. Але у тих країнах, де передбачена наявність свідоцтва про щеплення, цей документ підходить”.

Цього тижня обмеження на поїздки для власників “паспортів вакцинації” офіційно скасувала Рада ЄС. У повідомленні вказано:

“Власники сертифікатів про вакцинацію, виданих відповідно до регламенту ЄС щодо цифрових сертифікатів COVID, не повинні проходити тестування або карантин / самоізоляцію, якщо вони повністю вакциновані вакциною, схваленою Європейським агентством з лікарських засобів, і минуло щонайменше 14 днів з моменту повної вакцинації. Держави-члени також можуть зняти такі обмеження після першої дози у випадку дводозових вакцин”.

Для українців же досі найбільш актуальним питанням залишається низький рівень вакцинації від коронавірусу. Дві дози препарату поки отримали менше трьох сотень тисяч людей, а це лише 0,63% від усього населення. Повідомляється на сайті Мінфіну.

Та поїхати за кордон у відпустку цього літа можна і без жодних паспортів. За певних умов для українців “відкритими” залишаються найбільш популярні напрямки. Зокрема, Туреччина та Єгипет. Для в’їзду в Єгипет потрібен лише негативний результат тесту на коронавірус. Для Туреччини – крім ПЛР-тесту та свідоцтва про вакцинацію, підійде також тест на антитіла.

Щоб поїхати в Грецію також необхідний результат ПЛР-тестування. Аналогічні вимоги висуває для туристів і Болгарія.

Планувати відпустку можна також в Албанії, Південній Кореї, Непалі, Домінікані, Північній Македонії, Чорногорії, Мексиці – українців пускають сюди без обмежень.

За наявності негативного результату тесту на коронавірус відкритими для українських туристів залишаються Багамські Острови, Барбадос, Мальдіви, Вірменія, Грузія, Сербія, Словенія, Зімбабве, Бразилія, США і ще низка інших країн.

Незважаючи на наявність негативного результату ПЛР-тесту, українцям потрібно буде відсидіти карантин, приїхавши до Великої Британії (10 днів), Ірландії (14 днів), Тунісу (7 днів, якщо ви не пройшли повного курсу вакцинації), Саудівської Аравії (7-14 днів).

Щоби в’їхати до Молдови, можна зробити ПЛР-тест або після приїзду ізолюватися на 14 днів. Для мандрівок у Сан-Марино тест не потрібен, але доведеться просидіти 20 днів на карантині.

Підготувала Світлана Мрійко.

Читайте також:

Франція дозволила в’їзд українцям