Temperature icon

+7, хмарно

Затори: 2

dollar

26,62

euro

31,27

btc

$1 150 719,60

Новини

Як covid-19 змінив ринок праці та рівень зарплати в Києві: дослідження kiev24.ua

18 Січень 2021, Виктория Квитка

Як covid-19 змінив ринок праці та рівень зарплати в Києві: дослідження kiev24.ua

2020 рік виявився справжнім випробуванням для України. Економічний спад, дефіцит бюджету, зростання бідності і безробіття. Все це призвело до зміни ринку праці.

Одним з методів економії для підприємців стало скорочення кадрів. У результаті цього почало зростати безробіття. У “коронавірусний” і “карантинний” рік ринок праці змінився. Багато людей опинилося без роботи, частина офісних працівників перейшло на віддалений формат роботи.

За даними Держстату, у квітні 2020 року рівень безробіття становив 9,9%. А у квітні 2019 був на 2% нижчим. Державна служба зайнятості  опублікувала дані, що  понад півмільона людей отримали статус безробітного з початку карантину. У Києві цей показник становить- 50 тис безробітних. І це лише офіційно зареєстрованих.

Коронакриза зачепила всі без вийнятку сфери. Проте, найбільше зменшився попит на працівників готельно-ресторанного бізнесу, туризму, сфери обслуговування та роздрібної торгівлі. Кількість вакансій у цих сегментах скоротилася більш ніж удвічі. Також зменшилися і податкові надходження від цих сфер бізнесу.

Ми поставили питання киянам, які зараз знаходяться в пошуку роботи. Вони розповіли на що у першу чергу звертають увагу, переглядаючи вакансії.

Аліна Сушко – перекладачка за освітою, три місяці шукає роботу. Вона розповіла нам про свій досвід за цей час і пояснила, чому розчарувалася в українських працедавцях.

Олена Сушко, перекладачка, smm-фахівець

“Я в пошуках роботи вже 3 місяці, так як нещодавно приїхала з – за кордону. Шукаю роботу вже довго, проте підходящий варіант доволі важко знайти. Що я помітила? Зарплати в Україні не відповідають кваліфікаційним вимогами. Наприклад, як ви думаєте, буде менеджер з продажів з трирічним стажем, який володіє іноземною мовою ще й з вищою овітою, працювати за 12 тисяч гривень? Думаю, ні. Але багато хто може не погодитися зі мною.

На одній із співбесід мені запропонували 20 гривень за тисячу знаків англійською мовою. Це смішно, як на мене. Як на такі гроші прожити – невідомо. І такі роботодавці впевнені, що знайдуть працівника, який напише статтю за 40 гривень. Звісно, я не буду працювати за такі гроші. На мою думку, потрібно шукати роботу закордоном і навіть не відволікатися на українських роботодавців-посередників”.

А ось – історія Вікторії Зозулі. Вона – бухгалтерка. Розповідає, що попит на фахівців її сфери у карантинний рік лише зріс.

Вікторія Зозуля, бухгалтерка

“Зараз я працюю в бухгалтерській компані. Працюю віддалено. У звязку з локдауном роботи у мене не зменшилося, так як всі підприємства продовжують роботу і їм потрібно здавати документацію та розрахунки вчасно. Тому на мене локдаун та на мою зарплатню ніяк не вплинув”.

Чого чекати на ринку праці у 2021 році ми розпитали експертку з кар’єри, HR-фахівця Тетяну Пашкіну.

Тетяна Пашкіна, експертка із працевлаштування

“Ринок праці в 2020 році скоротився за рахунок тих професійних сфер, які не можуть працювати на повну потужність. І через “коронавірусні обмеження” безпосередньо, і рікошетом – за рахунок скорочення споживчих ринків. Але глобальної катастрофи не відбулося, хоча квітень-травень 2020 року були найгіршими для ринку праці: відбулося скорочення вакансій майже вдвічі. Проте восени ринок вакансій відновився і навіть середня заробітня платня в жовтні 2020 року була вищою за жовтень 2019″.

Хто головний: роботодавець чи працівник?

“Дехто з роботодавців впевнений, що в нас ринок роботодавця по всіх позиціях (і це теж не зовсім так). Ще одна причина довгого пошуку – некоректно сформульована вакансія, без розуміння реалій ринку. Тому іноді після перших кандидатів (або за іх відсутності) вакансію доводиться продовжувати. І ще один фактор – багато компній звільнили навесні ейчарів, і тепер намагаються робити підбір помічниками. Але від них не варто чекати якісної праці”. “Ситуація між роботодавцями та пошукачами нагадує ножиці – роботодавці хочуть швидко знайти ідеального кандидата на прийнятні для них гроші. А пошукачі хочуть знайти цікаву і добре оплачувану роботу. І це не завжди співпадає. Дехто з роботодавців вважає, що в кризу можна знайти шикарних фахівців задешево, але це не завжди так”.

Як виявилося у 2021 році в Києві проблема з працевлаштуванням не критична, а в маленьких містах ситуація набагато гірша. У деяких сферах навпаки збільшився попит. Зараз активно шукають маркетологів, SMM спеціалістів, менеджерів із продажів.

Нагадаємо, що з початку березня 2020 року середня зарплата киянина зменшилася на 500 гривень. Відповідну статистику опублікували у Мінфіні. У березні середньостатистична зарплата становила 17 990 гривень. На початок грудня лише 2020 – 17 580.

Підготувала Аліна Котик

Читайте також:

Під Києвом загинув 16-річний рибалка