Temperature icon

+4, хмарно

Затори: 2

dollar

26,85

euro

29,90

btc

$1 128 475,90

Новини

Закон про столицю: для кого готують крісло очільника КМДА?

21 Жовтня 2021, Олеся

Закон про столицю: для кого готують крісло очільника КМДА?

Законопроект №2143-3 «Про місто Київ – столицю України» розглядають у профільному комітеті парламенту аби найближчими днями передати до розгляду у другому читанні. До документу подано близько тисячі поправок. Чи не головний пункт закону – розподіл повноважень міського голови та голови КМДА. Кого ж готує офіс президента на посаду очільника столичної адміністрації?

Поки закон писали та презентували, звучали повідомлення про ряд кандидатів на крісло – і діючих заступників міського голови столиці, а народних депутатів та навіть міністрів. Зокрема, озвучувались ім’ена першого заступника Кличка у КМДА Олексія Кулеби, депутатів від «Слуг народу» Андрія Холодова та кандидатки в мери-2020 Ірини Верещук, помічника першого заступника керівника Офісу Президента України по «Великому будівництву» Юрія Голика, а ще – двох міністрів: міністра культури Олександра Ткаченка та міністра розвитку громад та територій Олексія Чернишова.  

Найбільше шуму наробили, коли оголосили потенційним кандидатом Олексія Чернишова. Про те, що він може очолити Київську міську адміністрацію у своєму Телеграм-каналі влітку писав народний депутат від «Голосу» Ярослав Железняк:

«Кажуть, що на позачерговому засіданні крім Кримської платформи і герба може бути і кадрове питання) Треба буде звільнити одного міністра, який, так би мовити, продовжить кар’єру у місцевому самоврядуванні… нехай і столичному) Теж вид розвитку громад і територій».

Після, вже у наступному пості пан Железняк повідомив, що йому стало відомо, що звільнення міністра того дня не відбудеться. Однак у ЗМІ з’явилися повідомлення про кандидатуру Олексія Чернишова. Останній – до призначення у міністерство був очільником Київської області та займався бізнесом. Відомо, що на початку 2000-х років він розпочав співпрацю з концерном, «АВЕК», засновником якого є харківський бізнесмен і політик Олександр Фельдман. У 2014 році Олексій Чернишов заснував інвестиційну компанію VI2 Partners, офіси якої працюють в Києві та Відні. А у 2017 році VI2 Partners придбала долю акцій мережі супермаркетів «Фуршет» у французького оператора «Groupe Auchan».

Виникає питання – навіщо людині бізнесу, яка у 1999 році отримувала освіту у Пенсильванії в США на курсі Інституту управління проектами адміністративна посада у столичній адміністрації? А ще – чому міністри та депутати парламенту, які вже є при владі, мають вдосталь повноважень, можливостей впливу, та вочевидь, мали б мати план діяльності та продуктивної реалізації на 3-5 років там, де вже працюють, стають претендентами на посаду голови КМДА?

Директор Інституту розвитку громад і територій, який разом з авторами закону пропагує розділення повноважень очільників столиці, Юрій Ганущак заявляє, що посада голови КМДА є ключовою в державі, проте новим керівником адміністрації має стати людина, готова до самовідданого служіння народу:

«Посада голови КМДА нічим не відрізняється за своїм функціоналом від будь-якої іншої посади голови адміністрації – просто більше роботи. Депутати, міністри – це політичні посади. І це інше питання, чому вони привабливі. А це є абсолютно адміністративна посада. Це загальне питання – чому робота у державній службі приваблює людей? Чому туди ідуть не тільки красти?» – відповів Юрій Ганущак.   

Олексій Чернишов, коли його спитали про плани очолити КМДА заявив, що такого не має на меті та цілком готовий продовжувати міністерську працю. Про перспективи для розвитку Києва сказав так:

«Регіональний розвиток знаходиться в фокусі і міністерства, і уряду в цілому. Уряд опікується розвитком регіонів, зокрема, і Київщини, і міста Києва. І буде продовжувати це робити. Ми всі прагнемо, щоб столиця України, місто Київ було сучасним, ефективним, європейським містом, яке входить хоча б в ТОП-10 європейських столиць. І я впевнений, що це буде досягнуто», – сказав Чернишов. (Нагадаємо, у 2020 році під час представлення кандидатки в мери Києва від «Слуг народу» Ірини Верещук про незадоволення рейтингами Києва заявляв президент Володимир Зеленський).

Перший заступник керівника виконавчої дирекції Всеукраїнської асоціації громад Іван Фурсенко розповідає, що в умовах діючого законодавства посада голови КМДА має ряд козирів передовсім для народних обранців. 

«Народних депутатів 450, а голів обласних державних адміністрацій і КМДА – 25. Відповідно, більше впливу, більше можливостей для самореалізації, реалізації проектів і задумів, з якими ідуть на посаду. Бо адміністрації працюють з усіма органами місцевого самоврядування, у випадку Києва – є 10 районів столиці. Ти не просто керуєш, а і координуєш діяльність районних державних адміністрацій у місті Києві, кількість працівників збільшується», – розповів Іван Фурсенко.

Водночас, експерт зазначає, що у парламенті розглядають законопроект «Про місцеві державні адміністрації», який має значно зменшити повноваження голів адміністрацій.

«Законопроектом передбачено від місцевих адміністрацій, в тому числі від Київської забрати повноваження виконавчої влади та надати їм функції виключно нагляду за діяльністю місцевого самоврядування, тобто у столиці – за київським міським головою і координації діяльності центральних органів виконавчої влади – міліції, податкової, СБУ, відповідних територіальних підрозділів міністерств і інших органів центральної влади», – зазначив перший заступник керівника виконавчої дирекції Всеукраїнської асоціації громад.

Чим може привабити посада голови КМДА міністра, Іван Фурсенко пояснює так:

«Якщо міністерство відповідає за функціонування всієї України, але в межах якогось сектору – тобто, Чернишов у нас міністр розвитку громад і територій, він відповідальний за розвиток територій, в тому числі за розподілення державного фонду регіонального розвитку і ще чогось, секторально. А якщо беремо посаду голови КМДА – там відповідальність в межах однієї адміністрації абсолютно за все – це і освіта, і медицина, і податкова, і правоохоронні органи, і розвиткові проекти, будівництво. Абсолютно всі важелі в окремі території», – розповів він.

Які саме можливості отримає новий очільник КМДА та чи вигідно буде в такому кріслі працювати колишнім міністрам та депутатам, буде залежати від того, за яку саме остаточну версію закону проголосують під куполом Ради, переконаний директор програм Інституту політичної освіти Олександр Солонтай.

«Завдання закону про столицю скоротити повноваження на посаді голови КМДА. Якщо сьогодні це керівна посада, а в результаті ухвалення «Закону про столицю» вона може перестати бути керівною і важливою. Тому виникає логічна помилка – обговорюють кандидатуру голови КМДА з нинішніми повноваженнями, забуваючи, що основна мета закону – забрати з посади політичну вагу», – нагадав Солонтай.

Після розгляду у профільному комітеті парламенту законопроект готують до голосування у сесійній залі Ради. Водночас, якщо вірити інсайдерській інформації, призначення посаду голови КМДА відбудеться у листопаді 2021 року.

Підготувала Оксана Тупальська

Читайте також:

Олексій Король: Новий сквер Шолом-Алейхема на Рогнідинській буде унікальним