Temperature icon

+4, хмарно

Затори: 2

dollar

26,85

euro

29,90

btc

$1 128 475,90

Новини

Занехаяти і продати: на історичну будівлю на Рейтарській наклали око. ХТО? ЕКСКЛЮЗИВ

23 Листопада 2021, Олеся

Занехаяти і продати: на історичну будівлю на Рейтарській наклали око. ХТО? ЕКСКЛЮЗИВ

Історичну будівлю на Рейтарській, 22 планують придбати двоє бізнесменів з рейтингу «ТОП-200 найбагатших людей України». За інсайдерською інформацією на раритетні стіни в центрі столиці поклали око брати Олександр та В’ячеслав Костянтинівські.

АРХІТЕКТУРНУ ЗНАХІДКУ ПОРІВНЮЮТЬ З ПАЛАЦОМ В ВЕНЕЦІЇ

Художниця Ксенія Селянко зображає на своїх полотнах красу архітектури та цвіт столиці. Серед її робіт – будівля на Рейтарській, 22. Пише, що у цій неймовірно привабливій будівлі мав лікарську практику Михайло Булгаков.

«За легендами, саме тут він «зустрів» одного з героїв свого майбутнього роману – Берліоза. Трамваї в ті часи були досить небезпечним видом транспорту… Нині будівля в аварійному стані», – розповідає художниця. Її творча робота отримала тисячі позитивних відгуків глядачів та цінувальників мистецтва.

Будівля, схожа пам’ятку італійської готичної архітектури Палац дожів у Венеції уже понад 20 років стоїть без вікон і без дверей, руйнується та чекає на догляд з реставрацією. У радянські часи тут працювала лікарня, приймала пацієнтів, а потім будівлю банально покинули. За ці роки в приміщенні встигли поживитися так звані «культурні» грабіжники. «Майстри» вже встигли набити руку на прибиранні старих будівель – щоб вхопити хоч щось, що залишилось цінного всередині, лізуть на вищі поверхи, на мотузках, і виносять частини фігур на стінах та карнизах, різьблені гратки на вікнах – кому що здається цінним.

Побудував дім у 1914 році архітектор Йосип Зекцер. Тоді він запроектував цілий квартал для лікарів Швидкої допомоги та спілки медиків-рятувальників. Тут рятували поранених під час першої та другої світової війни, бо зручне розташування дозволяло швидко доставляти хворих з залізничної станції. А у 1933 році Йосип Зекцер потрапив під трамвай прямо біля входу до лікарні, та загинув (пригадайте про загибель Берліоза у романі Михайла Булгакова «Майстер і Маргарита» – трагічний випадок знайшов художнє відображення автора). Згодом, у 1955 році, у цій же будівлі виконав першу операцію на серці з наркозом Микола Амосов.

У БУДИНКУ ПРОДАВАТИМУТЬ ПИРІЖКИ?

Що саме буде на місці історичної будівлі на Рейтарській поки не повідомляють. Зважаючи, що брати Костянтинівські є відомими власниками ресторанів, жартували, що «продаватимуть пиріжки». Логічно, що багатоповерхівку з квартирами там навряд зведуть, а от офісний центр – цілком можливо.

Звичайно, якщо подивитися на статки кандидатів на будівлю, вони цілком могли б стати меценатами та відбудувати для столиці історичну знахідку під музей або виставкову залу. Адже обидва ще наприкінці 80-х їздили в Америку, отримували досвід, назбирали грошенят, згодом бралися за дуже амбітний проект – побудову найвищих висоток в Європі Sky Towers на 47 поверхів під офіс на 17 тис. співробітників та 41 поверх під готель на 500 номерів  (намір провалився, а компанія, якою керували брати збанкрутіла у 2015 році).

Нині Костянтинівським належать Botanic Towers, Diplomat Hall, Vedenskiy, а ще мережа «Пузата хата» і ресторанів Carte Blanch. А у вересні 2014 року В’ячеслав Костянтинівський балотувався по одномандатному округу в Верховну Раду, проте в липні 2017 року – відмовився від мандату. Як би то не було, і інтерес до політики, і фінансове забезпечення цілком дозволяють братам Костянтинівським зробити вклад в історичний центр столиці та залишитися в пам’яті городян почесними меценатами. Однак, нажаль, бізнес є бізнес. І ніхто не хоче вкладати нині гроші просто заради бонусів для репутації.

Фото: Апостроф

ДО СПИСКУ ЗАХИЩЕНИХ БУДІВЛЯ НЕ ПОТРАПИЛА

Якщо нові власники таки захочуть знести будівлю, зробити це буде не важко – на здійснення робіт достатньо однієї-двох ночей. Приватні компанії пропонують послуги знесення у столиці з застосуванням бульдозерів, екскаваторів, гідромолотів, коли швидкість визначають годинами.

«Вартість такого демонтажу значно вища, ніж ручне розбирання, однак дозволяє швидко провести роботи. Конструкції знесеної будівлі відновленню не підлягають. Є ще метод, який практикують у США, як вибухові роботи. Однак його застосування в місті небезпечний та вимагає спеціальної ліцензії. Його використовувати важко і в великих містах він заборонений», – розповідають в одній з компаній, яка надає послуги знесення у столиці.

За часів Черновецького був затверджений Київрадою перелік будівель столиці, що залишаються під опікою міста. До нього потрапили нежилі приміщення, що мають архітектурну цінність на вулиці Рейтерській. Як, наприклад Рейтерська, 6 та Рейтерська, 8-5-б. Проте будівлі колишньої лікарні в цьому документі немає.

Наприкінці серпня 2021 року Київська міськрада ухвалила список об’єктів, які не підлягають реставрації та мають залишатися під особливим захистом. Про мораторій на капітальний ремонт приміщень ХІХ-ХХ ст. повідомив Володимир Прокопів. Ось їх перелік:

Автозаводська, 2;
Амосова, 13, 16;
Андріївський узвіз, 30;
Антонова, 2/32;
Антоновича, 7
Багговутівська, 1;
Борисоглібська, 10;
Боричів Тік, 27;
Василя Тютюнника, 7
Велика Житомирська, 38б;
Велика Окружна, 4;
Верхній Вал, 34/13;
Воздвиженська, 1б, 25, 35;
Вокзальна, 1, 3, 5, 7, 9, 13;
Георгіївський провулок, 2, 9/11;
Гоголівська, 7г;
Голосіївський проспект, 8;
Гончара, 36;
Делегатський провулок, 4, 6, 12;
Десятинний провулок, 7;
Жилянська, 47, 160;
Залізничне шосе, 2;
Інженерний провулок, 4;
Квітучий провулок, 18;
Кирилівська, 41, 103;
Левандовська, 3, 3б;
Липинського, 4;
Лобановського проспект, 148;
Малопідвальна, 4Б;
Межигірська, 12, 12/25;
Мельникова, 8, 20;
Музейний провулок, 8;
Набережне шосе, 12, 14;
Набережно-Хрещатицька, 7б, 7в;
Нагірна, 2, 4, 5, 13/2, 16/13, 17, 19;
Нагірний провулок, 4;
Нижній Вал, 37;
Обсерваторна, 17;
Овруцька, 7а, 26;
Отто Шмідта, 13;
Майбороди, 32;
Повітрофлотський проспект, 28;
Притисько-Микільська, 2;
Прорізна, 8, 23, 27;
Рейтарська, 9;
Шота Руставелі, 19, 38в;
Сагайдачного, 22, 20/2;
Саксаганського, 44е, 61/17;
Січових Стрільців, 24, 91;
Сковороди, 1, 7/9;
Стара Поляна, 46;
Тарасівська, 6, 8, 9, 23-25, 38, 40;
Татарська, 32;
Терещенківська, 17б;
Тропініна, 1, 10, 13;
Тургенєвська, 22;
Шутова, 1, 3, 4;
Ярославів Вал, 10;
Ярославська, 8.

Таким чином з будинками зі списку вийшло, як у казці про папугу. Щоб пташка не говорила поганих слів, її посадили в клітку та запхали у холодильник. Будівлі розвалюються і їх можуть під приводом ремонту зруйнувати та знищити, тому заборонили реконструкцію. У випадку з Рейтерською, 22 – пташка ще співає, хоч криво, але не факт, чи протримається довго.

Підготувала Оксана Тупальська

Читайте також:

Олексій Король: Новий сквер Шолом-Алейхема на Рогнідинській буде унікальним