Temperature icon

-2, сніг

Затори: 1

dollar

28,15

euro

31,75

btc

$39 140,80

Новини

Близька до Арахамії компанія імпортує електрику з Білорусі

07 Грудня 2021, Cветлана

Близька до Арахамії компанія імпортує електрику з Білорусі

Імпорт електрики з Білорусі в Україну здійснюється не безпосередньо, а через арабську фірму Vector Energy Innovation, яка близька до Давида Арахамії та заробляє на цьому 40 доларів на кожному мегаваті.

Як відомо, імпорт електроенергії з Білорусі в Україну мав відновитись з 1 листопада цього року, проте цього не сталося: “Білорусьенерго” відмовилася продавати електрику української держкомпанії “Енергоатом”.

Проте за кілька днів право на постачання електроенергії в Україну отримали дві приватні компанії: нещодавно створене ТОВ “ТЕТ Груп”, яка отримала контракт на поставку 400 МВт-год та компанія “Електропостачальник”, яку пов’язують із депутатом із партії “Слуга народу” Євгеном Шевченком, що закупила 2 МВт-год.

Ближче до грудня обсяги постачання електроенергії “ТЕТ Груп” зросли до 900 МВт-год. Пізніше стало відомо, що і “ТЕТ Груп” білоруси продають електрику не безпосередньо, а через арабську компанію Vector Energy Innovation.

За інформацією Сергій Лямця, “Білорусьенерго” продає Vector Energy електрику по 59 доларів за МВт-годину. Водночас арабська компанія постачає “ТЕТ Груп” електроенергію вже по 100 доларів за МВт-годину. Далі вже українська компанія реалізує електроенергію за прямими договорами споживачам або на ринку “на добу вперед” іншим трейдерам.

“Базова ціна на ринку “на добу вперед” приблизно 2600 грн (майже 100 доларів), хоча в пікові години вона зростає до 3500 грн (приблизно 130 доларів). Собі арабська Vector Energy залишає 40 доларів на мегаваті, або 40% маржі. В ринкових умовах такий прибуток здається неймовірним, а от в умовах державних закупівель це виявилося більш ніж можливим і прийнятним для окремих представників партії влади”, – йдеться в публікації.

Відомо, що власником Vector Energy є Тарьям Матара Тарьям (Taryam Matar Taryam), який також є співвласником (належить 24,5% акцій) та директором іншої компанії з ОАЕ – Industrial Innovation Group (Інноваційна індустріальна група).

Своєю чергою Industrial Innovation Group є правонаступницею скандально відомої ЄДАПС, яка за часів Ющенка та Януковича була монополістом у сфері виробництва державних бланків та паспортів. У 2016 році консорціум було розпущено.

Лобістом ЄДАПС у 2019 році журналісти називали Давида Арахамію. Голова фракції партії “Слуга народу” у Раді просував участь Industrial Innovation Group у президентській програмі “Держава у смартфоні”. Крім того, Арахамія був присутній двічі на публічних заходах компанії Industrial Innovation Group. Наприклад, у грудні 2019 року він засвітився на заході банку “Аркада” з директором цієї арабської компанії.

За словами Сергія Лямця, Тар’ям Матара Тарьям, швидше, підставна особа та номінальний власник компанії. Реальним власником “Інноваційної індустріальної групи” вважаються колишні співвласники та менеджери консорціуму ЄДАПС – Ірина Обиденко та Юрій Сидоренко, а їх партнером та ключовою особою проєкту ЄДАПС був генерал міліції, ексзаступник міністра внутрішніх справ, заступник голови Державної міграційної служби Василь Грицак.

Нагадаємо, раніше Україна відновила імпорт електроенергії з Білорусі відповідно до контрактної угоди.

До цього Білорусь почала аварійні поставки електроенергії до України потужністю 500 МВт. Тоді заявлялося, що про довгострокові поставки мова не йде.

Читайте також:

Влада Києва закликала перевести співробітників на віддалену роботу