Temperature icon

-2, сніг

Затори: 1

dollar

28,15

euro

31,75

btc

$39 140,80

Новини

Що чекає на українську економіку у 2022-му: прогнози економістів

08 Січня 2022, Cветлана

Що чекає на українську економіку у 2022-му: прогнози економістів

Прогнози спеціалістів розбігаються. Так, економіст Владислав Банков упевнений: зростання ВВП буде незначним, безробіття зросте, а частина українців уперше поїдуть на заробітки – здебільшого це будуть колишні дрібні підприємці, які закрили свій бізнес.

За словами аналітика Олексія Куща, прогнозувати макропоказники на майбутній рік непросто через великий фактор невизначеності. І насамперед вона пов’язана з неясною ситуацією навколо нових штамів – незрозуміло, чи зможуть вони відправити світову економіку до чергового локдауну. Крім того, продовжує експерт, велика ймовірність глобальної кризи. Якщо обидва негативні сценарії співпадуть, людей відправлятимуть у локдауни без компенсацій. Плюс колосальну роль відіграватиме політика ФРС. Виходячи зі всього вищесказаного, каже Кущ, українська економіка зросте не більше ніж на 3%.

– Ті, хто складає бюджети або будує свої фінансові плани на наступний рік, користуються екстраполяцією поточних даних, – розмірковує економіст Олександр Гаврутенко. – І згідно з ними, зростання ВВП 2022-го становитиме 3,5%. Ті, хто готовий задовольнятися природним ходом речей, можуть ставити інші орієнтири і малювати як позитивні, і негативні сценарії. Але в будь-якому разі хотілося б, щоб ВВП країни не стільки зростав, скільки змінював свою структуру у бік ускладнення та диверсифікації, де сировинні та інші низькопродуктивні галузі змінювалися б виробництвами з високим рівнем доданої вартості, де експорт – наукомістка та високотехнологічна продукція, а імпорт – тільки те, що ми з об’єктивних причин не можемо у себе виробляти, де споживання домогосподарств розумне, а бюджетні витрати – ефективні.

Аналітик компанії Esperio Олександр Болтян вважає, що зростання української економіки у 2022 році становитиме 3,2-3,4%.

  • Ми не чекаємо на зростання ВВП у 4% і вважаємо це зайвим оптимізмом, – зазначив експерт у коментарі «КП в Україні». – Позитивні очікування зростання ВВП пов’язані з впевненою експортною активністю, великою кількістю айті-розробок у різних містах, а також стабільним курсом національної валюти. Водночас, існують політичні ризики у вигляді недомовленостей з Росією з різних питань, що створює ризики зростання цін на енергоресурси та інфляційного тиску.

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко очікує, що український ВВП у 2022 році може зрости щонайбільше на 3%, хоча обіцятимуть 4%.

– Драйверів зростання немає, тому зростання у 3% – це межа можливостей, – констатував експерт. – А ось 4-5% – це вже здається неможливим, сил на таке зростання економіка України просто не має.

Ще з меншим оптимізмом дивиться у майбутній 2022 аналітик Данило Монін, який вважає, що наша економіка зможе підрости не більше ніж на 1,5-2%.

Читайте також:

Влада Києва закликала перевести співробітників на віддалену роботу