Temperature icon

-2, сніг

Затори: 1

dollar

28,15

euro

31,75

btc

$39 140,80

Новини

Чи врятують продуктові чеки: думка експертів

11 Січня 2022, Cветлана

Чи врятують продуктові чеки: думка експертів

Зростання цін обжене всі закладені до бюджету 2022 підвищення соціальних виплат. Тому влада вже зараз каже, що готує окремий механізм компенсації для найбідніших верств населення.

– Якщо негативний сценарій реалізовуватиметься, то, безумовно, держава захистить найменш заможних, – каже Устенко. – Канали підтримки тут можуть бути різноманітними – починаючи від адресних виплат за аналогією з поточною програмою через систему Дія до аналога американських food stamp. Не варто їх плутати з радянськими талонами, картками та іншими історичними атрибутами.

Інші механізми стримування цін радник Зеленського розкритикував. За його словами, в українських умовах зниження або скасування ПДВ на продукти харчування, навіть тимчасово, спричинить додаткові витрати з державного бюджету на адміністрування податків і зашкодить конкуренції між виробниками та реалізаторами продуктів харчування.

Експерти кажуть, що ті виробники, які працюють виключно на внутрішній ринок, не матимуть можливості дуже задирати ціни. Їхні товари просто перестануть купувати.

У питанні про необхідність підтримати найбідніші верстви населення експерти одностайні з представниками влади. Але методи цієї самої підтримки, яку пропонують в Офісі президента, викликають критику.

– Пропозиції експертів при владі відірвані від реальності, – пояснює «КП в Україні» економіст Олексій Кущ. – Я не розумію, навіщо копіювати американський досвід, якщо структура бідності в Україні та США зовсім різна. У США немає трудової бідності, як у нас. Там працююча людина не заощаджуватиме на продуктах харчування. У пенсіонерів там також усе досить добре – вони отримують як державну пенсію, так і гроші від своїх пенсійних накопичень. Тому ці самі food stamp там отримують лише безробітні. Навіщо це робиться? Справа в тому, що у США є категорія людей, які навіть не планують працювати. Це спадкові безробітні, які роками живуть у соціальному житлі на посібнику з безробіття. Серед цих людей є ті, хто випадає з нормального соціуму. Якщо їм дати до рук живі гроші, то замість купівлі продуктів харчування деякі витратять їх на наркотики. Щоб цього уникнути, були придумані спеціальні чеки, які можна обміняти виключно на їжу або одяг. Продати за живі гроші досить складно.

В Україні ж, за словами економіста, ситуація докорінно відрізняється від американської. У нас за межею бідності періодично виявляється близько половини населення країни – не лише пенсіонери, а й ті, хто працює.

Читайте також:

Влада Києва закликала перевести співробітників на віддалену роботу