Temperature icon

+11 Опади

Затори: 1

dollar

26,66 грн

euro

31,37 грн

btc

$1 270 446,73 грн

Новини

Донація у пандемію (ЕКСКЛЮЗИВ)

04 Лютий 2021, Марія

Донація у пандемію (ЕКСКЛЮЗИВ)

Від самого початку карантину в столиці, як і по всій країні, критично не вистачає донорської крові. Багато донорів не доходять до центрів донації з різних причин: хтось боїться зайвий раз виходити з дому аби не підхопити COVID-19, хтось перейшов на дистанційну роботу і просто поїхав зі столиці, а дехто вважає, що такою «втратою крові» послаблює свій організм і наражає на ризик захворіти в цей непростий для медицини час.

Зрештою, дні, коли центри крові вимушені публікувати записи про терміновий пошук стаються все частішими.

Аби не допустити справжньої катастрофи з нестачою донорської крові центри вимушені вдаватися до різних засобів. Перше, і одне з найголовніших – розвінчування міфів. Один з таких – те, що під час донації нібито можна заразитися на COVID-19. Проте будь-який лікар скаже: респіраторні хвороби неможливо передати через кров. Навіть якщо б ви контактували з кров’ю хворого (а під час донації цього НЕ відбувається) це все одно жодним чином не наражає донора на небезпеку захворіти.

Ще один міф, який є все більш загрозливішим для галузі – “люди, що перехворіли на коронавірус, не можуть бути донорами крові”. Враховуючи те, що кількість перехворілих вже рахується мільйонами, безліч людей стали думати, що просто не можуть бути донорами. Проте це не зовсім так. Не зовсім, бо одразу після хвороби дійсно не можна здавати кров. Але це протипоказання діє лише протягом місяця для тих, хто перехворів у легкій формі, та протягом півроку для тих, хто переніс пневмонію.

Аби хоч якось покращити ситуацію з кількістю донорів, Київські центри крові, окрім роз’яснювальної роботи, перейшли й до реальних дій, спрямованих на заохочення донорів. Від початку січня кожен, хто прийде здавати кров до міського центру – отримає безкоштовний тест на антитіла до COVID-19 (IgG). Відтак до і без того величезного списку аналізів, які потенційні донори отримують безкоштовно, додається ще й така важлива нині довідка про наявність чи відсутність імунітету до головної хвороби останнього року.

Аби дізнатися більше про тестування донорів на антитіла до коронавірусу, ми розпитали завідувачку лабораторного відділу Київського міського центру крові Ларису Іванівну Флору:

Не стоїть осторонь від проблеми й держава

25 січня цього року у силу вступив Закон України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові»:

 • Якщо раніше здавати кров в Україні могли лише громадяни нашої держави, то тепер це можуть робити всі, хто має посвідку на проживання. Для Києва це особливо важливо, оскільки у місті проживає величезна кількість іноземних студентів, які до цього при всьому бажанні просто не могли бути донорами. Тепер вони зможуть поповнювати банки крові та рятувати життя киян.
 • Також важливим є те, що здавати кров дозволили не тільки в тому місті, де ти прописаний. Раніше норма діяла лише у Києві та Дніпрі, тепер – по всій країні.
 • Перелік протипоказань для донорства був створений у 1995 році і відтоді жодного разу не переглядався, через що іноді донорам були вимушені відмовити у здачі крові через абсурдні для сучасного світу причини. Відтепер перелік буде переглянутий, після чого його адаптуватимуть до реалій кожні 2 роки.
 • Раніше статус Почесного та Заслуженого донорів могли отримати лише ті, хто здає цільну кров чи плазму. Тепер до них зможуть приєднатися й ті, хто здає інші, не менш важливі компоненти крові.

На жаль, головним завданням під час написання закону була адаптація законодавства України до положень Європейського Союзу, через що документ містить засмучуючі донорів статті:

 • Якщо раніше за здачу крові донор обов’язково отримував або продуктовий набір, або хоч і невелику, але грошову компенсацію у 73 гривні, то нині ці норми скасували. Відтепер донорство стане безоплатним. Виключенням можуть бути лише донації плазми, адже з неї виготовляють ліки, тобто отримують у подальшому прибуток. Проте відмова від грошової компенсації виглядає, як демотивуючий фактор, адже ці гроші принаймні могли компенсувати витрати на проїзд до центру та назад.
 • Торкнулися зміни й ще одного важливого пункту. Якщо раніше за донацію донор отримував 2 офіційних вихідних дні (один у день здачі і один на додачу до щорічної відпустки), то тепер відпочити можна буде лише безпосередньо у день донації. Чим вмотивовані ці зміни – незрозуміло, проте вони вже викликали обурення серед постійних донорів.

Загалом ситуація з донорською кров’ю у Києві та Україні нині виглядає критичною. Якщо у часи до пандемії у центри крові приходило втричі менше людей, ніж необхідно для повного забезпечення лікарень запасами крові, то нині ці цифри впали ще більше. Тож центри та волонтери закликають усіх небайдужих підтримати їх і прийти на донацію. А якщо самостійно робити це ви побоюєтеся, то у Києві розповсюджені здачі у компаніях волонтерів, які підкажуть, як підготуватися до донації, допоможуть у процесі та розкажуть про відновлення після процедури.

Наприклад, громадське об’єднання “Агенти крові” активно пропагує добровільне, безоплатне та системне донорство крові в Україні. Тричі на тиждень за ініціативи Агентів у Києві проводиться донація в Інституті Амосова, Інституті серця та Охматдиті. Про популяризацію здачі крові та ситуацію в Києві ми поспілкувалися з Софією Телішевською, волонтеркою ГО Агенти крові.

Про різні проекти та ініціативи Агентів крові можна дізнатися у соцмережах об’єднання та на сайті.

Де та коли можна здати кров у Києві:

У пунктах Київського міського центру крові:

 • з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 16:00 − вул. М. Берлинського, 12 (забір тромбоцитів та плазми методом аферезу);
 • у суботу з 9:00 до 14:00 − вул. М. Берлинського, 12 (забір тільки цільної крові);
 • з понеділка по п’ятницю з 08:00 до 16:00 − вул. Пімоненка, 8 (забір цільної крові);
 • з понеділка по п’ятницю з 08:00 до 15:00 − вул. Запорожця, 26 (забір цільної крові);

За ініціативи ГО Агенти крові забір відбувається з 9:00 до 12:00:

 • щовівторка у Київському Інституті серця, вул. Братиславська, 5а;
 • щосереди в Охматдиті, вул. В. Чорновола, 28/1;
 • щочетверга в Інституті Амосова, вул. м. Амосова, 6.

Зареєструватися на донацію та отримати відповіді на питання допоможе Telegram−бот Агентів.

Як підготуватися до донації:

Підготувала Марія Чайка

Читайте також:

На місці Деміївського ринку збудують новий ТРЦ