Temperature icon

+14, хмарно

Затори: 2

dollar

26,55

euro

31,00

btc

$1 128 475,90

Новини

Підвищення штрафів для водіїв: чи вирішить проблему – дослідження Kiev24.com

19 Лютий 2021, Марія

Підвищення штрафів для водіїв: чи вирішить проблему – дослідження Kiev24.com

В ДТП, спричинених вживанням алкоголю, щороку помирає та травмується значна кількість українців. І Київ у статистиці нетверезих аварій лідирує по країні.

Так 16 лютого Верховна Рада України прийняла законопроект №2695, що збільшує розмір штрафів за водіння у нетверезому стані. Це повідомлення з’явилося в Телеграм−каналі ВР.

Як повідомляє заступник голови МВС Антон Геращенко, цей законопроект допоможе вдосконалити процес притягнення до відповідальності водіїв, що сідають за кермо «під мухою».

“У цьому законі ми закриваємо 90% дірок у законодавстві, які дозволяли п’яним водіям уникнути відповідальності… Ми йдемо в Європу, а для цього необхідно посилювати покарання за порушення правил дорожнього руху”, − повідомив він в інтерв’ю для OBOZREVATEL.

За словами Геращенко, ухвалений закон стане розумним компромісом, що зможе впорядкувати ситуацію на дорогах країни. Внаслідок водіння у стані алкогольного сп’яніння за період з 1 січня по 30 листопада 2020 року в Києві загинули 97 людей і 1 425 людей були травмовані. За розрахунками заступника міністра, закон може зменшити смертність на дорогах на 10-15%.

«За 10 років поліція затримала 1,5 млн нетверезих водіїв. Фактично у кожного нардепа є знайомий, який сідав п’яним за кермо», – наголосив Геращенко.

Та чи дійсно ефективними можуть бути такі покарання, розбиралися журналісти kiev24.com.

Статистика та зміни

Якщо порівняти статистику патрульної поліції Києва, то можна помітити, що за 2019 рік правоохоронці виявили 11 643 факти керування транспортним засобом водіями з ознаками сп’яніння.

А за період з 1 січня по 30 листопада 2020 року було зафіксовано 4 118 ДТП через керування транспортним засобом «під мухою». Зменшення випадків нетверезого водіння можна пов’язати зі збільшенням розміру штрафу, який до липня 2020 року становив 10 200 грн, а від 1 липня збільшився до 17 тисяч грн.

Що змінилося

·        Після того, як депутати проголосували за посилення відповідальності 16 лютого, водіям
у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння, котрих зупиняють вперше,
доведеться не тільки сплатити штраф в 17 тис. грн – підхмеленого кермувальника
ще й позбавлять права керування транспортними засобами на рік.

·        У разі, якщо порушника спіймають повторно протягом року, то йому загрожуватиме штраф
34 тис. грн і позбавлення права керування на 3 роки з оплатним вилученням
автомобіля чи без такого. Або покаранням може стати адмінарешт на 10 діб з
позбавленням прав на 3 роки з вилученням авто чи без.

·        Якщо ж втретє водій сяде за кермо напідпитку, то на нього накладуть штраф у розмірі
51 тис грн (або арешт на 15 діб) із позбавленням прав на 10 років і
конфіскацією авто.

·        До того ж, більше порушник не зможе звільнитися від відповідальності у зв’язку із
малозначністю, передаванням справи на розгляд трудового колективу чи закриття
такої справи за спливанням строків.

На щастя чи на біду

І, здавалося б, із посиленням покарання відтепер жоден українець не захоче сідати за кермо після кількох чарок оковитої, проте юристи не впевнені, що такі штрафи значно вплинуть на ситуацію в Україні.

Після ухвалення законопроекту збільшилися корупційні ризики через високі розміри штрафу, що накладається виключно поліцейським на місці. Так у правоохоронця, який в Україні отримує не таку високу заробітну плату, як його колеги з інших країн, може виникнути спокуса, аби погодитися на хабар, запропонований порушником.

Владислав Антонов, журналіст dtp.kiev.ua, на сторінці спільноти у Facebook також поділився думками щодо законопроекту. На його думку підвищення штрафів завжди має супроводжуватися посиленням контролю на дорогах. Особливо в Україні через її високий рівень корупційної складової.

«Ми і раніше бачили що підвищення штрафів, наприклад, за п’яне водіння, призводить лише до збільшення розмірів хабарів і гонорарів адвокатів, які з радістю допоможуть вам залишитися з правами. До речі, без прав виходить їздити дешевше ніж з позбавленням, раз у 10», − пише Антонов.

За словами журналіста, перш за все необхідно автоматизувати систему контролю та збільшити кількість патрулів на дорогах, бо лише це зможе привести до тями багатьох українських водіїв.Прийнятий депутатами закон наробив галасу в соцмережах. Українці активно обговорюють, які зміни мають статися у законодавстві, аби це вплинуло на зменшення кількості ДТП в країні.

Інші штрафи

Крім того влада збільшила штраф за перевищення максимально дозволеної швидкості більше, ніж на 50 км/год – з 510 гривень до 1700. До 510 гривень доведеться сплатити мотоциклісту за відсутність шолома, а водію за непристебнутий пасок безпеки та розмову по телефону за кермом без гарнітури.

У разі втечі кермувальника з місця ДТП, йому доведеться сплатити до 3400 гривень з можливим позбавленням права керування транспортним засобом на 1-2 роки.

Штраф за керування або передачу керування автівки особі, яка не має права ним керувати, збільшено з 510 до 3400 гривень, а повторне протягом року – 40 800 грн з позбавленням прав на строк від 5 до 7 років (можливе також оплатне вилучення авто).

Якщо ж за кермом перебуває особа, позбавлена прав кермування, то порушнику доведеться сплатити до 20 400 грн, вдруге – 40 800 грн з позбавленням прав на строк від 5 до 7 років (можливе також оплатне вилучення транспортного засобу).

Не оминуло покарання і пішоходів − за перехід у недозволеному місці українці мають тепер платити 255 гривень замість 51 грн.

Профілактичні зупинки

Народний депутат від «Слуги народу» Сергій Штепа  на своїй сторінці у Facebook розповів, що він став ініціатором третьої поправки до законопроекту, яка передбачала норму щодо «профілактичних зупинок»,. Згідно з нею поліцейські отримували право зупиняти будь-який автомобіль для перевірки без наявності підстав.

«Друга правка вилучила норму про те, що на вимогу працівника поліції водій має вийти з транспортного засобу. Я впевнений, що в наших реаліях це призвело б до численних зловживань і поліцейського свавілля. На жаль, сьогодні в Україні не той рівень довіри до правоохоронних органів, який дозволив би наділяти їх такими широкими повноваженнями», − поділився Штепа.Голова  комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський навпаки, вважає профілактичні зупинки найбільш ефективним способом боротьби з нетверезими водіями. Такий коментар він дав журналістам Телеграм-каналу PavlovskyNews.

«Ми все одно рано чи пізно повернемося до профілактичної зупинки автомобілів», − заявляє Монастирський.

Такі зупинки можуть допомогти побороти впевненість підхмелених кермувальників у можливості «проскочити» і не потрапити на очі поліції під час п’яного водіння.До того ж, такі заходи можуть бути прийнятними, порівняно з європейськими рейдами, коли водіїв усіх транспортних засобів, що опинилися на умовному місці проведення перевірки, змушують проходити тест на алкоголь.

Що в сусідів

Якщо ознайомитися зі статистикою фіксації ДТП, спричинених нетверезими водіями у Білорусі, то можна помітити тенденцію на зменшення таких аварій щороку. Це пов’язують із посиленням покарання за кермування «під мухою»: за період з 2012 по 2015 рік у країні ввели кримінальну відповідальність за повторне водіння у стані сп’яніння, встановили строк вилучення прав на три роки за подібне порушення та зменшили норму алкоголю в крові до 0,3 проміле.

В Польщі також щороку вносять правки у законодавство. З червня 2017 року водій, що вчинить ДТП під впливом алкоголю або наркотиків, автоматично буде засуджений на термін не менше 2 років без права дострокового звільнення. Відтак кількість ДТП у Польщі в 2017 році зменшилася на 2,8% у порівнянні з 2016 роком, а нетверезих водіїв на дорогах поменшало на 19%.

Можна прогнозувати, що посилення покарання буде ефективним і в Україні.  

Підготувала Марія Чайка

Читайте також:

У неділю на Контрактовій площі відбудеться Kyiv Klezmer Festival 2021