Temperature icon

+10, невеликий дощ

Затори: 3

dollar

26,70

euro

31,46

btc

$32 013,20

Новини

Життя за ціною лайків: чому в Україні хочуть заборонити Tik-Tok

24 Лютий 2021, Марія

Життя за ціною лайків: чому в Україні хочуть заборонити Tik-Tok

У селі Боярка Київської області дві школярки наковталися по 40 пігулок «Дротаверину», внаслідок чого одна з них загинула. Іншу вдалося врятувати лікарям. Як виявляється, схожих інцидентів останнім часом у світі більшає: підлітки все частіше вчиняють самогубства, стрибають із дахів, навмисне наражають себе на небезпеку та грають зі своїм здоров’ям. Все це пов’язують із викликами (так званими челенжами) у соцмережах.

Ще кілька років тому батьки били на спалах через смертельну онлайн−гру «Синій кит». Беручи участь у цій грі, дитина виконувала завдання, небезпечні для фізичного та психічного здоров’я, а потім надсилала організаторам (або «кураторам») відео чи фотодоказ виконаної дії. Якщо ж учасник не хотів надалі слідувати умовам спільноти, куратори починали шантажувати дитину. Найчастіше – здоров’ям та безпекою близьких.

Подібні ігри чи спільноти засновані на ідеях тиску на підлітків.

Що це дає організаторам

Високу активність: чим більше учасників вдасться залучити – тим більшу кількість лайків і коментарів отримають організатори. Відповідно, активність дасть зловмисникам можливість монетизувати свою платформу, отримувати прибутки за рахунок реклами або продажу фото та відеоматеріалів, отриманих від дітей.

Шахраї так отримують персональну інформацію, дізнаються, де зберігаються дорогоцінні речі, коли батьків не буває вдома, тощо. Все це налякані діти можуть розказати своїм кураторам, а то й взагалі, принести на зазначене місце на вимогу зловмисників.

Крім прибутків також можлива й особиста зацікавленість організаторів−збоченців, головною метою яких є доведення малечі до самогубства.

Що це дає дитині

Насамперед, взяти участь у такій грі дитину змушує цікавість. Щось нове, таємниче та цікаве легко заманює допитливу малечу. Сильніше за будь-що суїцидальні спільноти впливають на самотніх підлітків, що відчувають себе покинутими та ображеними.

Негаразди вдома, у школі, відсутність друзів, революційні настрої – все це приводить зневірену дитину до думок про те, що вона нікому не потрібна і, відповідно, до смертельних челенжів.

Нова загроза

Та хоча історія із Синім китом вже трохи стихла, нові небезпечні челенжі тільки починають знаходити своїх жертв. Якщо до гри дітлахів переважно доводила цікавість та самотність, то популярні соцмережі впливають на підлітків трохи інакше.

В Instagram та TikTok більшість користувачів женуться саме за популярністю – хайпом. Тут працює правило «чим божевільнішим і нестандартним буде твоє відео – тим більше шансів отримати тисячі лайків і нових підписників». Майже кожен підліток хоче стати зіркою у класі – це і є причиною того, що вони женуться за трендами у соцмережах. У цій гонитві за успіхом і визнанням вони змагаються у тому, хто сміливіший і відчайдушніший, швидкіший чи нахабніший.

Складно і перерахувати, скільки таких небезпечних челенжів вже призвели до тяжкого травмування:

«skull-breaker challenge» – двоє людей змушують третього підстрибнути, а потім, поки він знаходиться в стрибку, вибивають йому ноги, щоб той впав.

«Kiki» чи «InMyFeelings challenge» − коли підлітки виходять з авто під час руху і танцюють на дорозі.

Одні з найбожевільніших витівок блогери роблять, побившись об заклад. Відтак київський блогер Антон Мурафа знімає відео, на яких робить різні дивні вчинки – стрибає з джипу під час руху, купається в ополонці в одязі тощо. Все це він виконує, побившись об заклад із друзями.

@murafa_

«Всегда говори да» продолжаем? @skuratof

♬ All I Want for Christmas Is You – Mariah Carey

Після випадку в Боярці аналогічний інцидент стався і на Черкащині, у місті Умань. Двоє дівчат потрапили у лікарню з отруєнням. Одна з них випила «Дротаверин», а яким препаратом отруїлася інша – встановлюють лікарі. Знайомі школярок кажуть, що напередодні ті переглядали відео у TikTok, авторка якого закликала підписників доєднатися до челенжу: «випий 40 пігулок будь−якого препарату та подивись, що станеться».

Розробники застосунку TikTok видалили усі схожі відео з мережі після того, як історії з отруєнням набули розголосу. 

Тим часом на сайті президента почали одна за одною з’являтися петиції проти ТікТок в Україні. Автори документів вимагають обмежити чи заборонити використання застосунку на території країни.

Як захистити свою дитину

Іноді у телевізійних ток−шоу ми чуємо, що необхідно заборонити усі соцмережі, слідкувати за дитиною, моніторити усі гаджети, переписки та діяльність підлітка в інтернеті, аби запобігти негативному впливу. Проте такий надконтроль може погіршити стосунки між батьками та дітьми, підірвати довіру у родині та змусити дитину відчувати себе, немов у в’язниці.

Як же захистити підлітка від впливу соцмереж і зберегти гарні відносини та гармонію у родині? kiev24.com дізнався в практикуючого психолога.

“Я вважаю, що найкращий спосіб захистити свою дитину від соціальних мереж – постійно перебувати в контакті, розмовляти з нею. Думаю, що батькам теж потрібно зараз у цьому сучасному світі бути в темі всіх нововведень, відстежувати соцмережі, дивитися, які створюються групи. Це, звичайно, не означає, що необхідно цілодобово сидіти в цих мережах. Це означає, що потрібно просто не відставати від життя. Зараз дуже багато існує батьківських груп, які створюються в школах або в садах – часто там батьки обмінюються новою інформацією, віяннями, що приваблюють їхніх дітей. Тому важливо і батькам бути в цій темі, а не відсторонюватися від своєї дитини.

Що означає “бути в контакті” – це не про надконтроль, вказівки та читання моралі. Розмовляйте зі своєю дитиною, дізнавайтеся, чим вона цікавиться. Ви повинні знати, хто її друзі, з ким вона спілкується, зустрічається. Не боятися обговорювати якісь заборонені теми. Раніше, чомусь, більшість вважала, що якщо ми говоримо про щось погане, то це погане обов’язково трапиться. Батьки боялися підіймати тему алкоголю, наркозалежності, робили вигляд, що всього цього немає. Це заперечення призводить до того, що діти дізнаються про все від інших, не завжди компетентних джерел. Важливо говорити з дитиною навіть на табуйовані теми, попереджати її про негативні наслідки. Говорячи про це, ви легалізуєте ці теми в сім’ї, дитина відчує, що може довіритися вам.

Діти не повинні боятися відкритися своїм рідним, розповісти батькам про все, що турбує.

Насправді всім дітям, особливо підліткам, дуже сильно не вистачає до себе інтересу й уваги. І якщо батьки почнуть проявляти цей інтерес, не забороняти, не вказувати, а саме проявляти інтерес до дитини, як до особистості, то це набагато полегшить їхній взаємозв’язок. Це, зокрема, не означає, що потрібно заборонити ігри чи соцмережі. Було б непогано, якби батьки дізналися від дитини, в яку саме гру вона грає, чому вона її зацікавила, чим гра подобається. Чому син чи донька вибрали саме цього персонажа, що їм близьке в герої. Тоді дитина усвідомлює, що є важливою і цікавою для своїх батьків навіть тоді, коли зайнята чимось, здавалося б, неважливим для дорослих.

Ми не можемо повністю захистити своїх дітей від соцмереж і сучасного впливу. Але те, що буде важливим і актуальним в будь-який час, – це любити свою дитину, чути її та бути з нею в контакті”

— Олена, магістр психологічних наук, практикуючий психолог, гештальт-терапевт

Підготувала Марія Чайка

Читайте також:

В Дарниці під під’їздом знайшли тіло