Temperature icon

+30, мінлива хмарність

Затори: 2

dollar

26,80

euro

31,56

btc

$40 102, 10

Новини

До вакцинації будь готовий: як потрапити українцю на щеплення від COVID-19

16 Березень 2021, Cветлана

До вакцинації будь готовий: як потрапити українцю на щеплення від COVID-19

17 березня минає 3 тижні, як Україна вакцинується. На усіх телеканалах показують зірок, депутатів, журналістів та урядовців, яким роблять щеплення від COVID-19. Таким чином начебто мотивують громадян не боятися профілактичного уколу, а передовсім – бути морально готовими до вакцини, яку у останні дні лютого привіз із неочікуваного для українців турне міністр охорони здоров’я Максим Степанов. Як же потрапити на антиковідне щеплення та як мотивують українців відомі та популярні особистості? 

Черга, електронна реєстрація та консультація лікаря

Якщо хочеш вакцинуватись – гайда до сімейного лікаря. Особливо, якщо ти з чутливої категорії за станом здоров’я чи віком. Так анонсували експерти МОЗ старт проведення антиковідних щеплень. Як відомо, урядовці обіцяли початок вакцинації на середину лютого 2021 року. Відтак, ще у січні заспокоювали українців, що з дня на день розпочнеться активна профілактика та хворих на COVID-19 поменшає. Проте, обіцянки примерзли під ялинкою. А станом на середину березня вакцинують виключно лікарів та військовослужбовців. 

Отримав щеплення від COVID-19 хірург вищої категорії, кмн Павло Бик. Він вакцинувався разом з колегами з Олександрівської лікарні.   

«Вакцинація – це найперше про відповідальність не тільки за своє здоров’я, а й за здоров’я близьких та пацієнтів, яких я теоретично можу заразити. Станом на початок січня захисного титру антитіл в мене не було. акцина: Covishield. Рекомбінантна вакцина на основі аденовірусного вектору. Виготовляється в Індії (Serum Institute). Розробка AstraZeneka/Oxford. Заявлена ефективність  63,09%. Відчуття – зі всіх вакцин, які мені вводили, Covishield найбезболісніша», – ділиться пан Павло.  

Лікар зазначає, що перед щепленням йому проводили огляд його колеги, перевіряли температуру та тиск, а біля кабінету щеплень чатувала реанімаційна бригада. Серед мінусів хірург розповідає про зайві на його думку бюрократичні процедури, необхідність підписувати багато паперів та довге очікування, аби оформитись у системі E-health. Паперова морока забрала у лікаря годину робочого часу. 

Медиків беззаперечно необхідно вакцинувати першими. Однак як з пересічними українцями – бо виглядає, що їм така процедура поки ще не світить. 

Аби перевірити, як діє запис на щеплення, телефоную до сімейного лікаря. З запитанням, а як записатись та визначити готовність до вакцинації від «COVID-19».

«Ми ніякого відношення до вакцинації не маємо. Поки що це не до нас, і невідомо, чи це буде нашим питанням», – відповідає сімейний лікар в амбулаторії на Троєщині. 

Зважаючи на різке зростання кількості хворих на COVID-19 та той факт, що і під дверима сімейного лікаря до години очікують хворі на коронавірус, іти до амбулаторії для контрольної консультації перед майбутнім щепленням – ідея не найкраща. Адже поки дочекаєшся консультації, можна підхопити від присутніх у коридорі справжнісінький китайський вірус. 

Водночас, записуватись на щеплення у сімейних лікарів, як рекомендували у січні, за останньою інформацією можна буде під час другої хвилі вакцинації. 

«Тільки-но запуститься другий етап, і ми чітко будемо розуміти, кількість вакцини, яка приїхала, або в разі отримання відповідних рекомендацій НТГЕІ про продовження терміну введення другої дози», – сказав головний санітарний лікар країни Віктор Ляшко. 

Він пообіцяв, що незабаром у сімейних лікарів з’явиться власна медична інформаційна онлайн-база, куди будуть ставити на чергу охочих вакцинуватись проти COVID-19. 

Електронна черга через додаток «Дія»

Пробую записатися на щеплення онлайн. Запис у електронному додатку «Дія» є досить зручним механізмом, завдяки якому за 15-20 хвилин можна подати заявку з персонального комп’ютера. Система просить ввести паспортні дані, прописку, назву населеного пункту, де зручніше щепитися. 

Недолік механізму, що у програмі не вказують район проведення майбутньої вакцинації. Тобто, якщо людина живе у столиці – то вона одна з багатьох, яку запросять до одного із пунктів у локації «Київ». Може на Троєщині, може на Академмістечку чи біля метро Харківської? – не відомо. Також додаток не показує, який ти за номером у черзі. Вочевидь, ця інформація зберігається на закритому сервері, доступу до якого поки немає. 

Я є громадянином, який не належить до категорії «лікар або військовослужбовець», тому система вказує: «коли буде проводитися вакцинація вашої черги, ми вам повідомимо».

Як свідчить статистика МОЗу, таким закритим методом в «Дії» записалися на вакцинацію майже 260 тисяч українців. Щеплення вже отримали 53 тисячі людей. У Києві за даними заступника міністра охорони здоров’я Ярослава Кучера на чергу записались близько 80 тисяч осіб, у громадах Київської області – близько 18 тисяч. Більшість охочих – люди віком від 21 до 39 років. Найменше – претендентів віком 80+, яких, як відомо, обіцяли приймати у мобільних пунктах першими, на наступному етапі вакцинації.   

Система електронної черги не позбавляє людину необхідності оформлення документів уже у день щеплення, каже лікар з «першої черги» Павло Бик.

«Які перешкоди для вакцинації в Україні? Бюрократія. Можна було б зробити самостійну реєстрацію бажаючих через мобільний додаток, як це роблять у США чи Євросоюзі. Це б значно прискорило вакцинацію на місцях та зменшило б непотрібне паперово-глючно-комп’ютерне навантаження на мобільні бригади. Друга проблема  відсутність легальної можливості платної вакцинації іншими типами вакцин (наприклад Pfizer чи Moderna)», – говорить лікар Олександрівської лікарні Павло Бик. 

Вакцинація VIP-ів чи всеобуч українців?

У Києві, як і в інших регіонах країни серед тих, хто записався та отримав вакцинацію – так звані публічні люди. Їм, за правилами досить подати свою заявку у спеціальній гугл-формі, вказати рівень своєї публічності, посилання на соцмережі. І за наявності залишкових доз, таку людину викликають та вакцинують з фотографуванням, зніманням на камери чи мобільні телефони. 

Подібний статус у Руслани Лежичко. Співачка, вочевидь, часто подорожує, тому щеплення їй згодиться. Враженнями ділиться наступного дня після процедури. 

ФОТО з Facebook Руслани Лижичко

«За вчора я отримала безліч дзвінків від рідних, близьких та представників медіа щодо свого самопочуття. Все добре! Перший день після вакцинації пройшов у звичному для мене активному режимі: протягом 15 хв обливалася крижаною водою; пробігла лісом 12 км; танцювала протягом години на повну силу; до пізньої ночі працювала у студії. Температура – 36,5°. Сьогодні теж все по графіку!» – звітує Руслана. 

Ідея реєстрації публічних осіб полягає на тому, що вони мають на власному досвіді розказати українцям, як поводитися перед вакцинацією і що щеплення проти COVID-19 – це безпечно. 

Стратегія новомодна. Але чи дійсно люди, які навіть з часом отримають щеплення, отримають досвід до наслідування?

Річ у тім, що заняття фітнесом, обливання холодною водою та активність – не найкращий спосіб провести перші кілька днів після вакцинації. Бо в науковому середовищі вивчають висновки ВООЗ, які твердять, що стрес і фізкультура після щеплення можуть зашкодити виробітку антитіл і щеплення може стати для людини мильною бульбашкою. Тема до кінця не досліджена, та і вакцини в Україну до наступних черг можуть надійти з іншими властивостями. Тому майстер-класи «вакцинуйся і бігай» – не зовсім не на часі. 

Не подобається ідея вакцинації для VIP-ів і ведучій, учасниці столичних бігових змагань та марафонів Марічці Падалко. 

«Донедавна я була впевнена, що це хороша справа для популяризації щеплення в Україні. І навіть записалася на «залишкові» дози, – ділиться журналістка. Однак додає, що потім припала до зовсім іншої думки, – Раптом я влізла у фейсбуці у дискусію, де авторка посту, яку я поважаю, засуджувала «блатну чергу». Головні аргументи противників щеплення «лідерів громадської думки» такі: вакцин мало, і є люди, кому вони важливіші. Це так».

Про низьку ефективність з точки зору рекламного проекту «демонстративної вакцинації» зазначає і спеціаліст з комунікацій Ярина Ключковська. 

«Переконайтеся у відповідності вашій цільовій аудиторії на цей момент часу. Якщо ви зараз вакцинуєте лікарів, потім – літніх людей, а потім – освітян і соціальних працівників, то пріоритет віддавайте тим лідерам думки, які орієнтуються саме на ці сегменти. Тому спочатку – авторитетні  медики, потім – Поплавський, Білозір і зірки серіалів, потім – ведучі  теленовин, політики та експерти. Президент вакцинувався – це добре. Як і міністр Степанов і головний санітарний лікар Ляшко. Починати з молодих політиків, діджеїв і зірок Інстаграму – не оптимальна стратегія. Великого вихлопу з цього не буде», – каже спеціаліст з комунікацій.

Засуджують вакцинацію для обраних і деякі парламентарі. Народний депутат Сергій Власенко повідомив, що не буде вакцинуватися поза чергою. Бо є люди, яким це потрібно більше. 

«Дійсно, практика позачергового вакцинування «VIP-агітаторів» сьогодні існує у світі. Вона не розповсюджена, викликає багато резонансу у суспільстві навіть у країнах, де з вакцинацією все благополучно та відбувається по плану. Але тема настільки суспільно-чутлива, що різні люди реагують по різному… Роз’яснення властивостей вакцини є необхідним. Пояснення чому ми, як країна, на останньому місці в Європі – є критичним… Але «VIP-агітаторами» за вакцину повинні стати передовсім звичайні громадяни. Ті, що в першу чергу потребують вакцинування: старші люди, медики, військові, вчителі тощо. Особливо медики. Звичайно, якщо це співпадає із їхньою професійною позицією. Тому, як народний депутат України, не буду «лізти без черги». Буду чекати свого часу», – повідомив Власенко.

Засудила вакцинацію без черги народний депутат Ірина Геращенко, однопартійцем якої є уже вакцинований Олексій Гончаренко. 

«Тисячі українців записалися в чергу на щеплення. Виявляється, міфічну чергу, й все це недолугий піар, який не має нічого спільного з реальним шансом отримати вакцину. На цьому тлі абсолютною дикістю тепер звучать нові заяви головного санітарного лікаря Ляшка, який разом зі Степановим провалили кампанію щеплення, що вакцинуватися залишками індійської вакцини можуть депутати, чиновники і інші, кому додзвоняться по знайомству і кого вколять під камери … Замість створити прозору систему і в першу чергу провакцинувати пенсіонерів, людей з групи ризику, які цей важкий рік чесно відсиділи на самоізоляції, уникаючи контактів. Треш…», – заявила Ірина Геращенко. 

А кому дійсно вакцини забракло…

Лікарі поки ще не скаржились на нестачу вакцини у їхньому середовищі. По-перше, черга хоч повільно, але рухається, окрім того, як говорили медики з лікарень з ковідними відділеннями, велика частка з них уже перехворіли внаслідок контакту з хворими, тому ще мають імунітет. Не виключено, що лікарям і не до публічних заяв, коли переповнені реанімації. 

Однак варто нагадати, що у країні критично виросла кількість хворих. У багатьох регіонах пацієнтів через відсутність ліжкомісць не направляють на госпіталізацію. Хворі з запаленнями легень та високою температурою при COVID-19 залишаються лікуватися вдома. Як варіант, вільні вакцини можна було б запропонувати людям, які доглядають за такими близькими. Та фотографувати чи знімати на камеру «для популяризації вакцинації». 

«Екстрена» вакцинація може бути допомогою для тих, чиї близькі мають більш інтенсивні прояви хвороби і не виключено, що будуть лікуватися вдома довше, як 2 тижні. Із дотриманням правил індивідуального захисту, родичі отримають можливість не боятися заразитися, замінюючи у певній мірі лікарів доглядаючи за хворими тривалий час вдома.

Ще одна категорія на «залишки» – це працівники аптек, куди люди з COVID-19 звертаються за ліками та сімейні лікарі. Адже медична вакцинація так само відбувається за своєю чергою, зорієнтованою передовсім на працівників ковідних відділень.  

Популяризація вакцинації саме лікарями здатна допомогти людям зрозуміти, якою є вакцина, а також які недоліки слід виправити державній системі, яка організовує процес щеплень. Наприклад, важливими були б пояснення, як поводитися у випадку побічних ефектів вакцинації, яких дотримуватись правил безпеки між першим та другим уколом препарату, про необхідність уникати скупчень людей та створення умов для імунної системи виробити антитіла у потрібній кількості. В чиїх устах, як не лікаря, це звучить переконливо. 

Слід лишень нагадати, що вакцинація не допомогла уникнути COVID-19 навіть головному санітарному лікарю Віктору Ляшко. А це свідчить, що правильна поведінка після щеплення має неабияке значення.

Підгототувала Оксана Тупальська.

Читайте також:

НАН: темпи зростання захворюваності на ковід залишаються високими