Главная Життя Від Лахора до Мумбаї: Київ – частий “гість” рейтингу міст з найбільш забрудненим повітрям

Від Лахора до Мумбаї: Київ – частий “гість” рейтингу міст з найбільш забрудненим повітрям

by Cветлана

Вцілив у “десятку”! 18 лютого Київ опинився у списку міст світу з найбільш забрудненим повітрям. Столиця України знаходилася на 8 позначці. Зокрема, показники забруднення тут були вищими, аніж у Мумбаї (Індія). Перше місце в рейтингу тоді посів Лахор (Пакистан). Індекс Києва дорівнював 157 при нормі 50. А рівень забруднення повітря в Києві характеризувався як «дуже шкідливий». Про це засвідчили дані порталу Iqair, який відстежує рівень забруднення повітря в режимі реального часу.

Київ – частий гість “антирейтингу”. Лише в лютому до першої “десятки” міст світу, які мають брудне повітря, місто потрапляло чотири дні поспіль. І “залітає” туди з “завидною” регулярністю.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку 7 млн осіб у світі помирають від хвороб, спричинених забрудненим повітрям. Також щороку у світі через це помирає пів мільйона дітей до 5 років.

Саме моніторинг і контроль за ситуацією є частиною успіху в боротьбі за чисте повітря.

З цього року за якістю повітря – за європейськими стандартами – можна прослідкувати і в Києві – щоправда, поки в двох районах. Перші пункти моніторингу повітря запрацювали в Дарницькому та Дніпровському районах столиці. Вони знаходяться на вулиці Архітектора Вербицького, 26 та Харківському шосе, 7/1. Програмне забезпечення на нових постах відповідає директивам Євросоюзу та рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Система здатна вимірювати більше 10 показників:

  • діоксид сірки (продукт горіння);
  • діоксид азоту;
  • оксид азоту;
  • оксид вуглецю (чадний газ);
  • озон;
  • сірководень;
  • аміак (задушливий запах, неорганічне з’єднання);
  • пил.

Також на постах встановлені газоаналізатори, які вимірюють формальдегід, метил меркаптан і пробовідбірники для важких металів. Показники можна побачити на карті, де відображається актуальний стан атмосферного повітря та погодних умов.

Усі дані – у відкритому доступі можна спостерігати в режимі онлайн на сайті КМДА: http://asm.kyivcity.gov.ua

Ще три таких пости столична влада планує встановити до кінця цього року в Печерському, Оболонському та Солом’янському районах. Наразі Управління екології КМДА напрацьовує план розвитку системи моніторингу в усіх районах столиці. А також розробляє власну стратегію поліпшення екологічної ситуації. Про це повідомив мер Києва Віталій Кличко:

Києву потрібна власна стратегія поліпшення екологічної ситуації, яка брала б до уваги усі сфери життєдіяльності міста, що впливають на стан повітря – транспорт, діяльність промислових підприємств, озеленення та інші. І управління екології розробляє таку стратегію.

А яка зараз стратегія поліпшення екологічної ситуації в Києві?

Поки сферами життєдіяльності міста, які впливають на стан повітря, опікується проект «Зелене місто» (Green City Action Plan). Це – план дій, спрямований на підвищення рівня екологічної та енергетичної безпеки. Він розробляється за участі керівництва столиці, ЄБРР, залучених банком консультантів (Atkins) та структурних підрозділів КМДА.

Лише на транспорт у Києві припадає 90% усіх шкідливих викидів у повітря – про це розповіла експерт Центру екологічних ініціатив “Екодія” Марина Ратушна. Саме машини є основним джерелом забруднення в Києві. Загалом по Україні на промисловість припадає близько 65%, а на транспорт – близько 35%.

Який вихід? Марина Ратушна вважає, що передусім необхіднно подбати про “екологічність” транспорту та про його заміну:

“Перше – розвиток безпечної та розгалуженої системи громадського транспорту. Друге – розвиток мікромобільності: велосипеди, самокати, моноколеса”.

Громадський транспорт має бути зручним у користуванні – з якомога меншою кількістю пересадок, а також ходити за розкладом з невеликими інтервалами в часі.

А як питання боротьби за чистоту повітря вирішується у світі

Наприклад, в Італії на початку минулого року в окремих регіонах країни спостерігалося високий показник забруднення повітря твердими частками ТЧ 2,5 і ТЧ 10. Аби змінити ситуацію, влада обмежила використання дизельних авто на певний період. Ще один приклад – Грузії. У 10 км від Тбілісі розташоване місто Руставі, де знаходиться 20 заводів. Влада країни зробила інвентаризацію цих підприємств – жорсткий контроль за забрудненням навколишнього середовища та модернізація всіх підприємств допомогли покращити ситуацію в конкретному місті.

Аби зменшити навантаження на промисловість, яка і є одним з головних забруднювачів повітря, в Амстердамі, вирішили перейти на економіку замкненого циклу, де – в більшості – все має використовуватися повторно – заради захисту природи і клімату. Наприклад, сміття у каналах прибирають за допомогою повітряних бульбашок.

Що ми можемо зробити самі

Аби хоч трохи себе захистити, медики радить у дні, коли показники викидів в атмосфері високі, виходити на вулицю у спеціальній масці, яка фільтрує тверді частки бруду у повітрі. Фільтр необхідно постійно змінювати. Звичайна медична маска тут – не допоможе. Також – закривати вікна вдома та не займатися спортом на вулиці.

Підготувала Світлана Мрійко

related posts

Leave a Comment