Temperature icon

-2, сніг

Затори: 1

dollar

28,15

euro

31,75

btc

$39 140,80

Новини

У Княжичах 65 АТО-вців втрачають законну землю через оборудки влади. СПЕЦПРОЕКТ

12 Січня 2022, Олеся

У Княжичах 65 АТО-вців втрачають законну землю через оборудки влади. СПЕЦПРОЕКТ

Броварська рада ухвалила рішення, яким позбавила жителів громади села Княжичі можливості користатися своєю землею, серед них 65 АТО-вців, які отримали під забудову землю відповідно до закону. Тепер вони не можуть хазяйнувати на своїй землі. Жителі Княжичів звернулися до суду.

Землю учасникам бойових дій виділяли з 2015 року

У селі Княжичі вільні землі учасники бойових дій, які повернулися з АТО отримували двічі – 50 у 2015 році та 15 – у 2020 році. Розповідає Віктор Петренко, колишній голова села Княжичі. Їх передавали під забудову, а щоб оформити ділянки, жителі села розробили генеральний план, заплатили за нього пів мільйона гривень, пройшли усі контролюючі інстанції.

«Я був сільським головою 5 років, до 2021 року – це було моє перше скликання, – розповідає Віктор Петренко, – Коли діяльність сільської ради добігала кінця, і ми знали, що нас обєднають у Броварську громаду, ми вирішили наділити землею наших АТО-шників, першочергово. Окрім них – багатодітні, інваліди, учасники ліквідації Чорнобильської аварії. Всього більше 15 га – це всі вільні землі на території Княжицької громади».

У 2021 році, в ході реформи децентралізації село Княжичі силою приєднали до Броварської ОТГ, хоч селяни того і не просили. Урядовим рішенням «нарізали» громади, і ліквідували сільраду. Заправляти територією стала Броварська рада. І тепер – земля на території Княжичів – ласий шматок, віддати який місцева рада так просто не готова. На сесії проголосували про скасування генерального плану села, прийняли рішення про повернення до старого, який діяв роки тому та на якому немає наділів для мешканців, інші дороги та планування. А опісля – пообіцяли розробити новий генеральний план, вигідний Броварській ОТГ, та такий, який вважатимуть правильним депутати місцевої ради.  

«Насьогодні маємо безперцидентний випадок. Громадянам краще не стало. Скасування рішення Броварської сільської ради щодо генплану села Княжичі стало конфліктною ситуацією. Адже за ним ми вирішили питання дорожньої інфраструктури, екології нашого села, внесли у склад генерального плану детальне планування. Майже всі нові ділянки, які не забудовані та власники яких звернулися до нас у сільраду, раніше отримали плани територій. Бо ж були ділянки, де раніше були городи, але за генпланом ми передбачили землі під забудову – у Лопушино, Кагатах, Садах – там передбачили для всіх громадян детальне планування. Після скасування геплану ці ділянки знову неврегульовані», – розповідає Петренко.

Своя земля – але будуватись зась

Після скасування Броварською радою генплану села ті люди, які отримали земельні ділянки під забудову, будуватися на ній не можуть. Бо тепер їхнє функціональне призначення відповідно до старого генплану 2013 року – під особисте селянське господарство. Деякі ділянки взагалі не призначені до того, щоб їх віддавали комусь у власність – бо там зазначені землі, які колись планувалися під об’єкти соціальної інфраструктури. Затверджуючи у 2020 році генеральний план жителі Княжичів передбачили дорожну інфраструктуру, щоб до наділів були під’їзди. Тепер їх знову немає на карті.  

«Ми гарно прописували де які дороги, щоб вони враховували потреби всіх власників земельних ділянок. Але тепер все руйнується. Є такі земельні ділянки, які мають певне розташування на карті, але всіх об’єкти, які потрібні – біля неї немає. І людина в такій ситуації не може повноцінно розпоряджатися своєю ділянкою», – каже колишній голова села.

Аби повернути собі ділянку, учасники бойових дій в АТО тепер мусять розробити вдруге детальне планування, заплативши за нього по 30-40 тисяч гривень, звернутися до Броварської ради, аби та погодила ділянку своїм рішенням. І так, кожен, шматок за шматком щоб повертав свою землю. При цьому – кожен так само шматок за шматком має відвоювати територію, яка не має призначення під забудову, кожне місце під дорогу, комунікації, території, якими будуть вестися труби під каналізацію, воду, світло тощо.

Історії АТО-вців, яким виділили землі

У селі переконані – це повертає корупційну складову. Адже вже тепер, коли з Княжичів та з сусіднього села Требухів звертаються люди з проханням затвердити ділянку, місцева рада відмовляє.

Антон Федоров отримав свою землю під забудову у 2015 році, коли повернувся з АТО. Одружився та мріяв там збудувати дім для своєї родини та майбутніх дітей.

«Земельну ділянку отримав біля проїжджої частини, отримав на неї документи ще до того, як з’явилась Броварська ОТГ. Але після скасування  генплану ця ділянка висить у повітрі. Тому що я не можу розпочати будівництво, навіть продати цю ділянку –  бо у такому стані він нічого не коштує. Його нема на генплані. так як біля проїжджої частини. Я не можу почати будівництво, бо треба отримати всі документи – взяти дозвіл на забудову. Думаю, що це почалась корупційна схема. Не знаю коли буде розроблений наступний генплан – через 5 чи 10 років. Дадуть чи дадуть землю – не знаю. Бо люди казали, що мають передбачити ділянки для 10-20 людей, а в нас тільки АТО-шників 75 осіб», – каже Антон.

Учасник бойових дій в АТО Олександр Вітер отримав земельну ділянку у 2020 році. Каже, тепер, якщо документи на неї не приведуть до ладу, боїться залишитися без землі взагалі.

«Відповідно до закону, ми маємо право один раз отримати земельну ділянку. І виходить, що я своє право на отримання землі вже використав. Але фактично вже нічого не можу зробити з цією ділянкою. А другу – не дадуть. Моя земля – на початку села, в другій лінії від забудови. В старому генплані до неї не було під’їзду, коли розробляло село княжичі, прописали на карті під’їзд», – говорить Олександр Вітер.

Чоловік був серед тих, хто восени неодноразово їздив під Броварську раду, коли там відбувалися засідання, вимагав не скасовувати генеральний план та не відбирати землю.

«Я їздив на сесію, коли голосували про скасування генплану, але закрилися карантином, нікого не впускали. Коли броварська рада засідала не було зібрано ніяких доказів, ніяких нарад не було, ніхто з громадою не радився. Виходить так – що земля є, а її немає. Бо за документами в мене є земля, але вона просто стоїть, я не можу нічого зробити», –  розповів Олександр.

У Броварській раді на запит, що планують робити з земельними ділянками місцеві керманичі, відповіли, що усі свої дії вважають законними та не мають на меті зіпсувати життя княжичанам.

«Скасування Генплану 2020 року не призведе до забудови села Княжичі багатоповерховою забудовою», – сказав міський голова Броварів Ігор Спожко.

Про причину скасування документу Сапожко сказав: бо не відповідає стратегічним планам розвитку Броварської громади.  

Підготувала Оксана Тупальська

Читайте також:

Влада Києва закликала перевести співробітників на віддалену роботу