Temperature icon

+11 Опади

Затори: 1

dollar

26,66 грн

euro

31,37 грн

btc

$1 270 446,73 грн

Новини

Сьогодні – день зимового сонцестояння

21 Грудень 2020, Богдан

Сьогодні – день зимового сонцестояння

21 грудня – найкоротший день у 2020 році. Сонце світитиме лише 8 годин, а після цього настане найдовша ніч року. Чому так відбувається та коли чекати на наступне астрономічне явище – читайте далі.

Обертаючись навколо сонця, Земля змінює кут нахилу до нього. Так, влітку планета поступово “підставляє” північну півкулю ближче до світила. Сонце у цих широтах щодня встигає піднятися все вище, тому день тут стає довшим, а ніч, навпаки, коротшою. У 20-х числах червня в Україні та інших північних країнах висота сонця над обрієм стає найбільшою, і відбувається літнє сонцестояння.

Після цього Земля починає розвертатися до світила південним полюсом. Відповідно, у північних широтах світловий день скорочується, і у грудні настає день зимового сонцестояння. Цьогоріч ця дата припала на 21 грудня.

Зазначимо, у той день, коли над екватором відбувається зимове сонцестояння, у південній півкулі, напроти, сонце перебуває у своїй найвищій точці (і навпаки). Тобто, зараз у нас зима, а на півдні – літо.

У різних культурах цю подію тлумачили по-різному, але в більшості народів її сприймали як відродження, у цей час влаштовували свята, зустрічі, ритуали та інші урочистості.

Дні зимового сонцестояння відзначають практично у всіх світових культурах. У християнських Церквах, які перейшли на григоріанський календар, у ці дні святкують Різдво Христове. 

Слов’яни ще до запровадження християнства у цей день відзначали «родини сонця», або «народження Коляди» – язичницького сонячного божества. З дня зимового сонцестояння починали співати колядки – величальні пісні українських хліборобів. А ще казали: «Сонце повертає на літо, а зима на мороз».

Германські народи святкували Йоль, римляни (до III століття) – Непереможне сонце.

Читайте також:

На місці Деміївського ринку збудують новий ТРЦ