Temperature icon

-6, хмарно

Затори: 1

dollar

28,20

euro

31,80

btc

$33 979,70

Новини

Чому гроші «ходять» не за кожною дитиною: як діє столична програма для дошкільнят. СПЕЦПРОЕКТ

21 Грудня 2021, Олеся

Чому гроші «ходять» не за кожною дитиною: як діє столична програма для дошкільнят. СПЕЦПРОЕКТ

Під час свого підсумкового звіту за 2021 рік Віталій Володимирович розповів про кроки, які робить міська влада для підтримки родин з дітьми. Мовляв, відкриваються дитячі установи та безпосередньо з міського бюджету фінансується перебування у садках наймолодших киян. Як відомо, серед таких програм, реалізованих за ініціативи місцевої влади – «Гроші ходять за дитиною». Вона покликана забезпечувати компенсації для вихованців приватних дитсадків та покриває витрати на перебування у державних установах. Чому гроші не дістаються усім?

ПРО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОШКІЛЬНЯТ З МІСЬКОГО БЮДЖЕТУ

Відповідно до звіту, оприлюдненого міським головою, у 2021 році найбільше коштів було спрямовано на освіту. Це 26,2 млрд грн. Для порівняння, на охорону здоров’я за рік пішло 7 млрд грн. Серед досягнень, про які відзвітував мер – електронний запис до дитсадків через додаток Kyiv Smart City.

«Головна інвестиція – освіта наших дітей», – сказав Віталій Кличко. Та додав: «Ми побудували або повністю реконструювали у столиці 36 дитячих садків. Відкрили 3 новозбудовані садки – на Троєщині на 260 місць, після реконструкції фактично новозбудовані в Оболонському та Дарницькому районах. Днями відкриваємо садок в Святошинському районі. Відкрили 20 груп в садочках, які вже працюють на 370 місць… Створили 19 тисяч додаткових місць в садочках. Ще декілька років тому черга до садочків складала 12 тисяч дітей. Діти чекали для того, щоб піти в садки. Цього року у нас вільних місць в дитячих садках – 6,7 тисяч дітей».

Якщо подивитися на сторінку Техпідтримки системи онлайн запису в садки Києва, можна побачити, що батьки все ж записуються в черги, деякі заздалегідь за 2-3 роки.

«Зареєстрував дитину в чергу в садок. Дитині на даний момент 2 місяці. Вибрав дату запрошення 01.01.2023 року», – зазначає батько Дмитро Ткаченко.

Інші батьки, черга яких має підходити у цьому році, жаліються, що не отримують запрошення в садок, бо там закрили прийом.

Про ті садки, де черга існує, Віталій Кличко сказав так:

«В деякі садки є черга, бо батьків не влаштовує за місцем розташування чи з інших причин. Вони очікують, коли зявляються місця в тих закладах, куди їм зручніше возити дітей, які їм більше подобаються. І там виникає така, знаєте, ймовірна черга. Але взагалі в нашому місці вже велика кількість вільних місць».

Мер нагадав, що навіть в умовах пандемії дитсадки продовжували працювати:

«Заохочували працівників дошкільних навчальних закладів вакцинуватись. Сьогодні 97% працівників садків вакциновані. Невакциновані – не допущені до роботи».

Відповідно до Бюджету Києва передбачено на одну дитину 4548 грн. Це витрати на освітню послугу та перебування у садку.

ФІНАНСОВИЙ МЕХАНІЗМ КМДА «ГРОШІ ХОДЯТЬ ЗА ДИТИНОЮ»

Ще з січня 2019 року у Києві надають компенсацію батькам, діти яких ходять до приватних дитсадків відповідно до Базового Фінансового Нормативу за механізмом «Гроші ходять за дитиною». Рішення про це було ухвалено Київрадою всередині вересня 2019 року. Зазначалося, що подібна система фінансування успішно працює у багатьох розвинутих країнах, наприклад, у Англії, Канаді, Швеції. Стартували у 2019 році з виплати 2300 грн на дитину.

«Діти киян будуть мати можливість обирати для навчання приватні заклади освіти та отримувати компенсацію з міського бюджету за утримання дитини протягом кожного місяця. Обов’язковою умовою є фіксація місця реєстрації дитини у Реєстрі територіальної громади міста Києва», –  йшлося в документі.

Ще у перші дні після запровадження механізму обурювалися батьки, які живуть у Києві десятки років, працюють, сплачують податки, однак не мають власного житла у столиці. Відповідно – не можуть мати доступ до такої компенсації. Наступна категорія – це люди, які мешкають в околицях Києва. Часто це люди, які продали квартиру у столиці та переїхали у передмістя, як Боярка, Бровари, Ірпінь, Коцюбинське чи Вишгород, щоб мати більший дім для родини, де ростуть більше дітей. Або ті, що працюють у Києві роками, однак купили власне житло там, де дешевше – за Офіційною межею Києва. Однак щоранку возять дітей у садочки в столицю. Нерідко необхідність віддати дитину в дошкільну установу не у пригороді є проста причина – бо там немає місць у садку або батько чи мама, які працюють допізна хочуть раніше забрати дитя, ще до того, як подолають шлях до дому.

Якщо перші залишились зі своїм незадоволенням, або і змирилися – бо щось отримуєш, а щось втрачаєш, купуючи власне житло – як от, наприклад, комфорт для дитячого навчання, то залишились і так би мовити корінні кияни – без компенсації.

МЕХАНІЗМУ 2 РОКИ – А БАТЬКИ НЕ ЗНАЮТЬ, ЯК ОТРИМАТИ КОМПЕНСАЦІЮ

Жителі мікрорайону Троєщина намагаються з’ясувати, а де ж то ті гроші, що мали б «ходити за дитиною»:

«Яку суму зараз повертають? Бо в нашому садку сказали, що 2600 грн», – питає мама дошкільняти Наталя Білокур та розповідає, що раніше її дитина була в приватному садку, проте не отримували жодної компенсації. Тепер – перейшли в інший – і вирішила забрати гроші.

Сусіди по району жінці відповідають, що на дітей, які перебувають в інших приватних дошкільних установах, виплачують понад 4 тисячі грн. – за умови наявності в дитини київської прописки та Карти киянина у батьків.

«У мене дитина ходить в приватний садок. Оформлена програма – повертають 2 тис. грн.», – каже навздогін Вікторія Вія.

«Повертають 3250 грн з урахуванням податків», – ділиться Оксана Літовка.

А мама вихованця державного садка взагалі вперше чує, що комусь дають гроші. Питає: «А на комунальні садки таке розповсюджується?». Їй жінки відповідають, що ні, бо і так платить тільки за харчі.

Різні суми компенсації називають у своїх промо-роликах і приватні садки. Наприклад, в установі «Матуся шепотіла» на Нивках повідомляють, що батькам повернуть 4030 грн., в Study Skills – 4036 грн на місяць, а в садку на Голосіївському проспекті «Wonderland» – 3248 грн. На Троєщині у «Балу» – 2600 грн.

Чому в кожному приватному садку своя сума компенсації батьки не розуміють. Нині оформленням міського «кешбеку» займаються приватні установи. Вони навіть до своїх рекламних кампаній вводять тезу «У нас гроші ходять за дитиною» – себто, «ось такі «плюшки», приводьте дошкільнят». Таким чином, як установа організує, так батькам і компенсують. Якщо взагалі не повідомить про таку можливість – то і батьки не підуть за оформленням.

«Треба підписати тристоронній договір. Директор подає документи в районо. Так нам видали за минулий рік. Повертають на будь-яку карту, яку маєте. Даєте паспорт та код матері, свідоцтво про народження дитини, довідку про прописку та виписку з банку про рахунок, на які скидати компенсацію. Виплачують один раз за весь рік. Скинули гроші перед Новим роком», – розповідає Марія Куц.

СКІЛЬКИ Ж МАЮТЬ ПЛАТИТИ НА ДИТИНУ?

Як розповідає юристка, що співпрацює з дитсадками та допомагає оформлювати тристоронні договори про компенсації Анастасія Котовська, сума виплат відповідно до рішення Київради має бути однаковою для всіх:

«Розмір такої компенсації на 2021 рік складає 4 036 грн на місяць. Це садочок, який має ліцензію на провадження освітньої діяльності у сфері дошкільної освіти. Без різниці, чи це фізична особа-підприємець, чи це юридична особа. Заклад освіти повинен відповідати критеріям: мати матеріально-технічну базу, працівників з відповідною освітою, режим роботи не менше 10-ти годин на день та мати затверджену освітню програму», – каже юристка.  

НАПРАВИТИ ГРОШІ НАВЗДОГІН ДИТИНІ ОБІЦЯЮТЬ І В УРЯДІ

Про фінансування освіти дошкільнят за подібною методою у жовтні 2021 року запропонували в уряді Дениса Шмигаля. Та передбачили принцип «гроші ходять за дитиною» в Законопроекті «Про дошкільну освіту».

«Документом насамперед МОН пропонує запровадити інтернатуру для молодих фахівців сфери дошкілля, реалізувати принцип «гроші ходять за дитиною», втілити в життя академічну автономію закладів дошкільної освіти та упорядкувати їхню типологію. Упевнений, що спільними зусиллями, за підтримки Президента України, Верховної Ради та органів місцевого самоврядування, ми створимо спроможну систему дошкільної освіти, з рівним доступом до освітніх послуг, мотивованими педагогічними працівниками, безпечним, інклюзивним та розвиваючим освітнім середовищем для щасливого дитинства», – зазначив профільний міністр Сергій Шкарлет.

Урядову програму розкритикувала соціолог Центру соціальних та трудових досліджень Оксана Дутчак. Вона переконана – що цільове фінансування приватних садків, які таким чином заохочені набирати щонайбільше дітей, аби мати більше доходів, не відповідають педагогічній логіці.

«Особливість догляду за дітьми полягає у тому, що чим менше (!) дітей у групі, тим краще для їхнього комфорту і безпеки, для можливості отримати належну увагу, розвиток, освіту. Коли у великих містах наповнюваність може у два рази перевищувати допустиму норму (прописану законодавством), складно уявити, як має бути реалізована конкуренція і до чого вона може призвести – як для закладів, котрі програють конкуренцію, так і для тих, хто її виграє», каже соціолог.

Дутчак нагадує про систему «гроші за людиною» у медицині – яка геть різниться від освітньої у реалізації.

«Видається, що поборники ідеї «гроші за дитиною» не сповна розуміють особливості функціонування дошкільних закладів. Адже, на відміну від поліклінік, діти не приходять у садки на короткий час, щоб здати аналізи та отримати консультації, а на відміну від лікарень – вони не перебувають у дитсадках зрідка. це середовище, де певна кількість дітей постійно перебуває значну частину свого часу. І кількість дітей, а отже і стеля «конкуренції» за фінансування є дуже обмеженими. Садки не можуть набрати більше дітей, ніж можуть перебувати у закладі одночасно», каже Оксана Дутчак.

І, звичайно, як експерти-соціологи, так і батьки говорять про нерівність в підходах до надання освіти. Яка, в дошкільному віці є фундаментальною та впливає на характер та розвиток особистості в майбутньому. Адже дитина, яка живе у центрі столиці відповідно до українського законодавства має такий самий вільний доступ, як і та дитина, що живе на окраїні Києва, а то і за його межами, доїжджаючи щодня в садочок.

Підготувала Оксана Тупальська.

Читайте також:

На трасі Київ-Одеса загинули водій та троє пасажирів