Temperature icon

-6, хмарно

Затори: 1

dollar

28,20

euro

31,80

btc

$33 979,70

Новини

Як живеться тваринам у столичному зоопарку? СПЕЦПРОЕКТ

06 Січня 2022, Олеся

Як живеться тваринам у столичному зоопарку? СПЕЦПРОЕКТ

Голова КМДА Віталій Кличко під ялинку похвалився досягненням – був у столичному зоопарку, і цілком задоволений, як там утримують тварин. Більше того – він радий, що київський зоопарк, який у 2007 році вигнали з Європейської асоціації за погані умови утримання тварин, тепер – прийняли туди знову. Цього вдалося досягти після проведеного мерією ремонту. На такі цілі з бюджету столиці витратили 1,7 млрд грн. Також заклали на 2022 рік 1,42 млрд грн на реконструкцію. Чи почули у мерії прохання містян про належну турботу про тварин?

Зареєстровано 20 петицій щодо зоопарку

На сайті електронних петицій Київської міської ради можна побачити два десятки петицій, де кияни просили закрити зоопарк, припинити торгівлю тваринами та поселити звірів у кращих умовах. Більшість звернень було зареєстровано у минулих роках – з 2016 до 2019. Якщо говорити про увагу, яка була прикута до установи – то навіть заступник голови КМДА Микола Поворозник повідомляв під час ремонтних робіт, що сам готовий їздити ледь не щодня та інспектувати, як проводяться роботи на території зоопарку.

«Робимо все можливе, щоб зробити життя його мешканців комфортним і наближеним до природних умов. Цього літа оновили вольєр слона Хораса. Розширили для нього басейн. Встановили тіньовий навіс, скульптуру «баобаб», створили атмосферу савани. Зараз робимо все можливе, щоб вони почували себе відповідно до тих умов, де вони природно мешкають і для кожного, хто відвідує», – сказав Віталій Кличко.

Слону Хорасу вже 16 років. У ЗМІ регулярно раніше з’являлися повідомлення, що він то захворів, то зломив бивень, то страждає від психічних розладів – стереотипії, бо товчеться на місці, дивиться в одну точку та треться об вольєр. Додавали, що для нормального життя йому потрібна компанія самок або активні ігри зі спеціально підготовленими людьми. Відомо також, що Хорас народився в Німеччині, а в 2012 році його доставили до Києва з Ростовського зоопарку. Працівники столичного зоопарку на закиди щодо тварини відповідали, що з ним все добре, ніяких розладів.

Також Віталій Кличко розповів, що в зоопарку у літню пору облаштовані три так звані «острови лемурів», а восени відкрили зимову домівку для ібісів.

«Роботи з реконструкції зоопарку далі тривають – велика територія. Завершуємо будувати приматник. Територія немала – понад 34 га. Незважаючи на пандемію завдяки привабливості і змінам ми відкрили вхідну групу – жирафа (скульптуру) класного поставили, озеро зробили. Люди бачать, чують, розказують. В 2021 році нас відвідали 660 тисяч гостей», – сказав голова КМДА. А ще додав, як під час візиту до зоопарку сам годував тварин яблуками.

Прохання киян, які так і не почули

Ще у 2015 році перенести зоопарк на територію ВДНХ було запропоновано на сайті петицій Київради. Її авторка Ксенія Саченко сказала так:

«Проживання звірів в умовах приближених до реальних, там не можлива. По-перше, житловий будинок знаходиться на відстані 50 метрів від житлового будинку (літом не можливо відкрити вікна). По-друге, звірям, які проживають на відкритому просторі, заважає транспорт, що їздить по Проспекту Перемоги на дикій швидкості», – сказала вона.  

Жінка зазначила, що ВДНХ, розташований таким чином, що має дуже зручне трансортне сполучення, є великий парковий майдан біля центрального входу, велика кількість різновидів зелених насаджень, а на території є озера та павільони.

Киянин Максим Фірсов подав петицію, де запропонував перенести зоопарк у Святошинський район на Чайку.

«Тварини ближче до дому (ліс). Людям розваги на свіжому повітрі», – зазначив автор петиції.

Тоді ж було зареєстровано петицію Максима Каракади, який вимагав побудувати зоопарк на Трухановому острові.

«Там же побудувати аквапарк, дельфінарій, обсерваторію, парк атракціонів, планетарій тощо, створити такий-собі острів розваг», – вказав він.

Згодом, побудувати надсучасний зоопарк на вулиці Аркадія Заболотного коштом інвесторів, які отримають територію старого зоопарку під забудову запропонував Роман Приходько.

Придивився місце на мапі Києва, де може бути Центральний парк та зоопарк і Віталій Ворона.

«Створити великий центральний парк на островах посередині міста, враховуючи досвід центрального парку Нью Йорку. Парк має бути гарним та повинен бути місцем для відпочинку для киян. Можливо перенесення зоопарку в новий парк», – сказав автор петиції.

Гуманне ставлення до тварин – обов’язок людини

Звичайно, після того, як з міського бюджету витекло чимало грошей на переобладнання зоопарку на Проспекті перемоги, очікувати, що тепер його побудують в іншому районі і переселять туди тварин – годі мріяти. Як мінімум, це вилиється у чималий скандал через непомірну розтрату грошей. Однак, якщо рахувати не гроші, а шкоду для природи та кожної окремої тварини, яку приручили не з її на те волі, забираючи жити з диких умов у місто – можливо, було б не так страшно змінювати стратегічний хід.

Хорошим рішенням було б зменшити кількість звірів у зоопарку, які уотримуються там заради забави, але забезпечити достойну старість тим, що вже живуть у Києві. Мотивацією для цього є світовий досвід розплідників для тварин – де звіря беруть у наближені до природних умови для збільшення популяції та збереження виду, а потім – повертають назад у природні умови лісів, саван, пустель та тропіків. До слова, досвід організації зоорозплідників на противагу зоопарку в Україні уже існує.

Підготувала Оксана Тупальська

Читайте також:

Верховна Рада повертається до роботи